Yeni Gutenberg Editor Nasıl Kullanılır?

WordPress 5.0 güncellemesiyle belki de uzun zamandır yaptığı en büyük değişikliği yapmış oldu. Neydi bu değişiklik? Eski klasik editörden vazgeçerek yeni gelişmiş editör Gutenberg’e geçildi.

Gutebnerg yıllardır kullandığımız eski klasik wordpress editörünün yerini aldı ve wordpress üzerinden içerik oluşturma şeklimizi değiştirmiş oldu.

Peki bu köklü değişiklik neden gerçekleşti?

Gutenberg mevcut klasik editör ile daha karışık bir şekilde halledilebilen işleri daha kolay bir biçime dönüştürmek için kurgulandı. Kolaylığının yanında görsel olarak da işi bir adım ileri götürmüş oldu.

Özellikle bazı temalarda daha önce kodlar ile yaptığımız işleri gutenberg üzerinde canlı bir şekilde görerek  yapabileceğiz. Bizi bu yükten kurtarmış olacak.

Bazı sitelerde bu değişimle birlikte bir takım sorunlar meydana gelebilir ve bu rehber buna yardımcı olacaktır.

Gutenberg ile Klasik WordPress Editör’ün Farkları Nelerdir?

İlk olarak nasıl gözüktüğüne bakarsak, aşağıdaki klasik wordpress editorü görüntüsü;

Klasik WordPress Editörü

Gutenberg editör iste bu şekilde gözüküyor;

Yeni Gutenberg Editör

Ana değişiklik nedir sorusuna gelirsek, ana değişiklik gutenberg editör ile beraber blok sistemine geçilmesi. Eski klasik editörde giriş yaptığımız her içerik parçası gutenberg editörde artık bir blok.

 • Eklenmiş bir başlık ayrı bir blok
 • Yazı içindeki bir görsel ayrı bir blok
 • Ses kaydı ayrı bir blok
 • Yani birbirinden farklı her içerik parçası kendi ayrı bloğuna sahip.

Gutenberg Editör Nasıl Kullanılır?

Bu kısımda Gutenberg’in nasıl kullanıldığına ve yeni gelen özelliklere değineceğim.

Standart Bir Yazı ya da Sayfa Nasıl Oluşturulur?

Metin bazlı standart bir sayfa oluşturmak aslına bakılırsa klasik editörden farksız. İçeriğinizin başlığını girdikten sonra “Yazmaya başlayın” kısmına tıklayarak içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Klasik editörden farklı olarak yazı görünüm seçeneklerini değiştirmek için yazıyı seçerek üstte çıkan seçeneklerle italik, bold vb. gibi görünümleri uygulayabilir, paragraf seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. Aslında klasik editörde üstte olan bu ayarlar Gutenberg ile her blokta çıkacak şekilde ayarlanmış.

Klasik editörden farklı olarak yazı içerisinde satır atladığınız zaman yeni paragraf yeni bir blog olacak ve aynı şekilde düzenlemeye devam edebileceksiniz.

Eğer eski kullanım alışkanlığınız ağır basarsa diğer seçenekler bölümünden üst araç çubuğu seçeneğini seçerek sabit bir şekilde araç çubuğunu üst tarafta gösterebilirsiniz.

Yeni Blok Ekleme

Mevcut blokta metninizi yazarken satır atladığınızda Gutenberg otomatik olarak yeni bir blok oluşturacaktır.

Her farklı içerik için (görsel, video, ses kaydı vb.) yeni bir blok eklemeniz gerekmektedir.

Bir blok eklemek için; araç çubuğunun başındaki artı simgesine tıklayabilir, ya da bloklar arasına farklı bir blok eklemek isterseniz iki blok arasına fare imlecinizi getirerek çıkan artı simgesine tıklayabilirsiniz.

Artı simgesine tıklayarak blok ekleme kutusunu açtığınızda karşınıza ekleyebileceğiniz blok türleri gelecektir. En fazla kullanılanların en üstte gözüktüğü bu kutuda arama kısmında yazarak ya da alt taraftaki menüden eklemek istediğiniz bloğu bularak yazınızın içerisine ekleyebilirsiniz.

Nasıl Başlık (h1, h2, h3 ..) Eklenir?

Blok ekleme kısmına girdikten sonra Başlık eklemeye tıklayarak başlığınızı ekleyebilirsiniz.

Ya da paragraf olarak oluşturulmuş bir bloku seçtikten sonra araç çubuğundaki ilk icon ile blok türünü değiştirip başlık haline dönüştürebilirsiniz.

Nasıl Görsel Eklenir?

Görsel eklemek için yeni blok oluşturmaya girdikten sonra resim ekle diyerek resim blokunu oluşturabilirsiniz. Bloku oluşturduktan sonra blok içerisindeki “Yükle”, “Ortam Kütüphanesi”, “Adresten Ekle” seçeneklerinden biri ile yazınızın içerisine istediğiniz görseli ekleyebilirsiniz.

Nasıl Video Eklenir?

Çok kullanılan özelliklerden biri video ekleme, Gutenberg ile youtube videosu eklemek için blok ekleme menüsüne girdikten sonra arama kısmına video yazarak youtube videosu bloğunu yazınıza ekleyebilirsiniz. Bloğu ekledikten sonra tek yapmanız gereken eklemek istediğiniz videonun youtube linkini alana yapıştırmak.

Nasıl Ses Kaydı Eklenir?

WordPress yazınızın içerisine ses kaydı eklemek için blok ekleme menüsünden ses kaydı eklemeyi seçerek bloğu oluşturduktan sonra aynı görsel eklemedeki gibi gerekli dosyayı ekleyebilirsiniz.

Bloğu Düzenlemek

Oluşturmuş olduğunuz içerikteki bloklardan birini düzenlemek istediğimizde bloğa tıkladıktan sonra sağ taraftaki Blok menüsünü kullancağız.

Burada yapabileceğimiz değişiklikleri görebiliriz. Örnek olarak arkaplanı değiştirelim. Bloka tıkladıktan sonra sağdaki blok menüsünden tercih ettiğimiz değişiklikleri yaptığımızda yazıya uygulanacaktır.

Blok Yerleşimi

Blokları aşağı yukarı sürekli bırak yöntemi ile taşıyarak yerlerini değiştirebiliriz. Taşıma kontrollerine erişmek için fare imlecinizi blok üzerine getirin blok solunda görünecektir.

Yazı Özellikleri (Kategori, Etiket, Görsel)

İçeriğinizin genel özellikleri klasik wordpress editöründe olduğu gibi yine sağ tarafta yer alıyor. Görünüm olarak küçük değişiklikler olsa da kullanım mantığında büyük farklılıklar bulunmamakta.

Sağ menüden erişebileceğiniz ayarlar;

 • Durum ve görünürlük
 • Kalıcı bağlantı
 • Kategoriler
 • Etiketler
 • Öne çıkan görsel
 • Özet
 • Tartışma
 • Pluginleriniz ile ilgili ayarlar

Basit anlamda gutenberg kullanımı bu şekilde, ilerleyen zamanlarda bu editör daha da gelişecektir. WordPress ekibinin geliştirmelerini hep birlikte göreceğiz. Varsa eklemek istedikleriniz yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 Comments

 1. Yunus açıklayıcı makalen için teşekkürler, ancak bu yeni sürümde etiketlerde sorun var gibi görünüyor? Ben 5.0.0 ardından 5.0.1 i denedim 5.0.1 de biraz düzelmiş gibi ancak hala etiket ekleyince biraz geç güncelleniyor. Sende de öyle oluyor mu?

  • Evet Faruk, aynı şeyi ben de yaşıyorum. Etiketi ekliyorum sonra kayboluyor, biraz bekliyorum geri geliyor. Bunlar zamanla daha stabilize olacaktır diye düşünüyorum. Kategoriler için de tıkladığında boş geliyor biraz bekleyince güncelleniyor gibi durumlar var.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.