WordPress’te Google AMP Kullanımı

AMP Nedir?

AMP direkt açılımı accelerated mobile pages yani hızlandırılmış mobil sayfalar demektir. Mobil ortamda daha hızlı açılan sayfalar vaad eden bir çalışmadır. Tabii ki bu vaadin arkasında sitenizde çok sevdiğiniz bazı özelliklerden feragat etmeniz gerekebilmekte. AMP standartlarında belirtilen kurallara uygun, yönergelerle çakışmayan ve doğrulanmış sayfalar olmak zorunda.

WordPress İçin AMP Kurulumu

Eğer siteniz wordpress ise çok fazla koda gömülmeden sitenizde AMP etkinleştirebilirsiniz. Automattic’in yazmış olduğu plugini github üzerinden inceleyebilirsiniz; WordPress için AMP. Bu plugin sizi bir çok yükten kurtarsa da şu an için yüzde yüz performans ile çalıştığını söylemek zor.

WordPress sitenizin admin paneline girdikten sonra eklentiler > yeni ekle kısmından AMP diye arama yaparak Automattic’in hazırlamış olduğu eklentiyi indirebilirsiniz. Eklentiyi kurup aktif hale getirdikten sonra başka bir ayar arayüzü bulunmuyor. AMP ye çevrilmiş sayfaları yazı linklerinizin sonuna /amp ekleyerek görebilirsiniz. Eğer kalıcı bağlantılarda özel yapı kullanmıyorsanız linkin sonuna ?amp=1 ekleyerek AMP uyumlu sayfanızı görebilirsiniz.

www.yunuserturk.com-2016-08-2016-facebook-onerilen-gorsel-boyutlari.html-amp

AMP etkinleştirdiğinizde sayfalarınız yukarıdaki gibi standart stiller ve guideline a uygun tasarlanmış olarak görütülenecek.

AMP etkinleştirdiğimde bütün sayfalarım bu şekilde mi görüntüleniyor?

Hayır, sayfanız içinde bir etiket ile google’a bu sayfanın AMP etkin versiyonunu iletiyorsunuz. Sizin sayfalarınız temanız ne şekilde ise eski haliyle durmaya devam ediyor. Arama motoru eğer sayfanızın AMP halini istiyorsa sayfanız içerisindeki kod ile AMP etkin versiyonuna erişebiliyor.

 

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

3 Comments

  1. Google artık mobil optimizasyona çok daha fazla önem veriyor. Teşekkürler paylaşım için …

  2. AMP ile birlikte google dalgalanmalar çok fazla yaşanmaya başladı . Bakalım sonu nereye varacak

  3. güzel bilgiler için teşekkür ederim. Sitenin hızı çok mühim bir konu 5sn önce açılmalı.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.