Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Freelance Çalışmak

Uzun zamandır bir firmaya bağlı çalışmak yerine “feelance” olarak tabir ettiğimiz şekilde çalışıyorum. Yapılan işler ve çalışılan müşterilerin kurumsallığına göre freelance çalışma düzeni bazı eksiklikler taşıyabiliyor. Freelance çalışmanın yasal bir zemine oturtulamamış olması ve bir çok firmanın karşısında resmi bir kurum olmasını istemesi süreç içerisinde firma kurma zorunluluğunu meydana getiriyor.

Bir İşletme Kurmanın Avantajları Nedir?

Ülkemizde iş yapmak çeşitli kanunlarla belirli süreçlere tabi. Devlete göre yaptığın her hangi bir işi yasal olarak bir şekilde bildirip o işin vergisini devlete ödemen gerekir.

Bunun için de bazı adımlardan sonra işletme/şirket açmak zorunlu hale geliyor.

Peki bize ne gibi faydası var dediğimizde şöyle maddeleyebiliriz;

 • Müşteri karşısında resmi bir kuruluş olduğunu bilir ve güveni artar.
 • Yaptığın işleri faturalandırarak vergini ödediğin resmi bir kuruluş olursun.
 • Tüm işlerin resmi olmuş olur.
 • Sözleşmlerinde daha güçlü olabilirsin.

Peki şirket kurmadan freelance iş yapmak resmi değil mi?

Kazanç sağlayan her iş devlete bildirilmesi gerekir. Haliyle kazanç sağladığın bir işin bildirimi yapılmıyorsa bu illegal diyebiliriz en basitiyle. Fakat burada işin içinde bir kaç farklı kurgu giriyor. Birisi iş yaptığın şirketin sana gider pusulası kesmesi.

Gider Pusulası Nedir Ne işe Yarar?

Şirketlerin vergi mükellefi olmayan kişilerden hizmet / ürün alımı yapabilmesi ve bunun muhasebeleştirilip vergi dairesi bildiriminin yapılmasını sağlar. Gider pusulası freelance kişilere iş yaptığı şirket tarafından kesilir. Bu belge ile yapılan işin vergi dairesi bildirimi yapılmış olur. Lakin burada da şöyle bir şey giriyor işin içine;

Gider pusulası düzenli olmayan işler için kullanılabilir. Yani bir firmaya sürekli iş yapıyorsanız ve firma bu iş için gider pusulası kesiyorsa bu iş gider pusulası ile yapılabilecek iş tanımından çıkar, düzenli olduğu için sizin vergi mükellefi olmanız gerekliliğini doğurur.

Kısacası düzenli olmayan işler için iş yaptığınız şirketten gider pusulası kestirebilir ama düzenli olduğunda vergi mükellefi olma zorunluluğunuz ortaya çıkar.

Bir İşletme/Şirket Nedir, Nasıl Açılır?

Birden fazla şirket tipi bulunuyor, en çok aşina olduklarımız; LTD (limited şirketi), AŞ (anonim şirketi) ve şahıs şirketi. Ben bu yazıda şahıs şirketi ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

En kolay kurulan işletmedir, vergi dairesine vereceğiniz bir dilekçe ve ardından yoklama memurunun ofisinizde tutacağı tutanak ile kuruluşunuz tamamlanır. Masrafı azdır, kurulması kadar kapatması da kolaydır. Yine bir gün içinde vereceğiniz dilekçe ile şirketinizi kapatmış olursunuz.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Neler Gereklidir?

 • Nüfus cüzdanınız
 • İşyeri açılış dilekçesi (vergi dairesinde doldurabilirsiniz)
 • Kira kontratı ya da iş yeri size aitse tapu

Bu üstteki belgeler işyeri açılışını sizin yapmanız durumunda gerekli olan belgeler. Eğer muhasebeciniz yapacaksa vekalet olması gerekecek.

Ofis Adresi Mecburi mi?

Eğer işletme açılışı yapmak istiyosanız malesef bir adres göstermeniz gerekiyor. Evde, kafede ya da ortak alanlarda çalışsanız dahi vergi dairesi bunu kabul etmiyor ve sabit bir işyeri adresi istiyor.

Bu kısımda da bir kaç seçenek var önünüzde;

Ev adresinizi işyeri adresi olarak gösterebilirsiniz.

Ev adresinizi işyeri adresi olarak göstermenin bir kaç farklı avantajı ve dezavantajı bulunuyor.

En önemli avantajı ev faturalarınızın bir kısmını gider olarak gösterebilirsiniz. Buna biraz aşağıda detaylı değineceğim. Ekstra bir masrafa girmemiş olursunuz.

Dezavantajı da faturanızda, kaşenizde ve resmi belgelerinizde ofis adresi olarak ev adresiniz görünür. Bu hem imaj için bir eksi hem de kimse ev adresinin her yerde geçmesini istemez.

Ofis Kiralamak

İşlerinizi yapacağınız bir ofis kiralarsınız ve işyeri adresi olarak bu adresi verirsiniz. Fakat freelance iş hayatından geçiş yapıyorsanız muhtemelen bu ofisi çok az kullanacaksınız ve çok fazla masraf edeceksiniz. Kira, ofis eşyaları, faturaları derken büyük bir gider kalemi ortaya çıkmış olacak.

Sanal Ofis Kiralamak

Ülkemizde yeni yeni popüler olamaya başlayan bir kavram: sanal ofis. Freelance iş hayatından şirket kurulumuna geçenler için bence en doğru tercih. Ben araştırmalarım sonucunda kendime en uygun çözüm olarak sanal ofis seçeneğini buldum ve şirket kuruluşumu bir sanal ofis kiralayarak gerçekleştirdim.

Sanal Ofis Avantajları Nelerdir?

Sanal ofis kendi içerisinde bu hizmeti veren firmalarında paketlerine göre bir çok avantajlar içermektedir. Başlıca maddelersem;

 • Belgelerinizde ve kartvizitinizde prestijli bir adresiniz olur.
 • Ev adresinizi kimseye vermemiş olursunuz.
 • Klasik bir ofis kiralamaya göre çok daha uygun fiyatlı.
 • Gelen kargo/paketleriniz biri tarafından teslim alınır. Evde/ofiste durmanız gerekmez.
 • Herhangi bir yasal durumda (icra/haciz) kendizi korumuş olursunuz.
 • Kira kontratını gider olarak gösterirsiniz.

Peki dezavantajlarını da yazalım dersek şunları yazabilirim;

 • Gizli maliyetler can sıkabilir. Bunun için ihtiyaca göre önceden planlı davranmak gerekir.
 • Ofis adresiniz vardır ama aslında çalıştığınız bir ofisiniz yoktur. Çat kapı gelecek müşteri olmaması gerekli. Sanal ofislerde toplantı salonu kiralama hizmeti veriliyor fakat ilk maddede dediğim gibi önceden bunları düşünürek karar vermeli.

Yoklama Memuru

Ofise karar verdik, vergi dairesine açılış dilekçesini verdik. Şimdi sıra geldi vergi dairesinden yoklama memurunun ofisimize gelmesi ve şirketin resmi olarak açılmış olması.

Ben en son İstanbul’da şirket açılışı verdiğimde cep telefonuma yoklama memurunun ne zaman geleceği sms ile bildirilmişti. Diğer şehirlerde böyle bir uygulama var mı bilmiyorum. Yoksa yoklama memuru gelene kadar ofis adresi verdiğiniz yerde beklemek zorundasınız.

Yoklama memuru iş adresinize geliyor ve aşağıda fotoğrafını eklediğim şekilde bir yoklama tutuyor. Bundan sonra vergi mükellefiyetiniz resmen başlamış oluyor diyebiliriz.

İşyeri Açılışı Yoklama Belgesi

Fatura ve Resmi Belge Basımı

Yoklama memuru geldi, yoklamamız tutuldu, şirketimizi açmış olduk başka bir işle uğraşmaya gerek yok diye düşünüyorsanız en önemliişi hatırlatayım; fatura basımı.

Şirketi kurma amaçlarımızdan en önemlisi müşterilere yaptığımız işler karşılığında fatura kesebilmek ve kazancımızı belgeleyebilmek. Fakat bilin bakalım ne eksik? Fatura.

Fatura için iki alternatifiniz var. Birincisi hazır satılan fatura koçanlarından alıp bunları kaşeleyerek noterden onaylatmanız. Bir de kaşe işi çıktı şimdi. Bunu biraz aşağıda anlatacağım. Fatura için ikinci alternatifiniz vergi dairesi anlaşmalı matbaalardan kendinize ait fatura bastırmanız.

İlk seçenek kolay, pratik ve daha az maliyetli olanı. Hazır fatura koçanlarından satın alırsınız, noterde onaylatırsınız, fatura keseceğiniz zaman altına kopya kağıdı koyarak elle faturanızı yazarak kesebilirsiniz.

Ama yukarıda da bahsetmiştik, firma kurduysanız kurumsal müşterilerle çalışıyor ve prestijli görünme ihtiyacınızdasınız demektir. Bu sebeple ikinci seçenek daha mantıklı.

İkinci seçenek ise vergi dairesi anlaşmalı bir matbaadan şirketinize özel fatura bastırmaktır. Faturanızı sürekli form yazıcısında basacaksanız buna göre normal tekli yazıcıda basacaksınız da standart a4 boyutlarında bastırabilirsiniz. Bu sizin faturalandırma sürecinizi nasıl yapacağınıza bağlı. Tercihinize göre faturayı bastırabilirsiniz.

Faturada olması gereken bilgiler;

 • Şirket adınız (Şahıs şirketi kurduğumuzda adınız soyadınız şeklindedir.)
 • Vergi kimlik numaranız. (Şahıs şirketinde vergi kimlik numarası yerine TC kimlik numaranız da kullanılabilir fakat TC kimlik numaranız yerine vergi numaranızı yazmanız daha iyi.)
 • İşyeri adresiniz

Gelelim kaşe yaptırmaya. Fatura işini de hallettikten sonra fatura kestiğinizde bunu kaşelemeniz ya da fatura harici resmi işlerinizde kullanmak için bir kaşe yaptırmanız gerekli.

Kaşede olması gereken bilgiler;

 • Şirket adınız. (Ad Soyad)
 • Vergi kimlik numaranız
 • Adresiniz

Kaşenizi de bastıktan sonra artık kazançlarınız için fatura kesebilirsiniz. Fakat her fatura kestiğinizde aklınızda olması gereken bir gerçeklik var o da vergiler.

Vergiler – Neye Göre Vergi Çıkar?

Vergi en özet tabirle, kazancınızdan (yapmış olduğunuz kardan) devletin aldığı paydır.

Bir çok vergi kalemi ve bir çok hesaplama yöntemleri vardır. En bilmeniz gerekenlere kısaca değineceğim.

Bir fatura kestiğinizde fatura üzerinde ürün ya da hizmetin cinsine göre KDV tutarı yazılır. Yaptığınız işleri KDV hariç fiyat olarak düşünmeye alışmak gerekli. Fiyatınızın üzerine KDV ekleyerek faturalandırıp bu tutarı tahsil edersiniz. Bu KDV’yi aklınızda direkt devlete verecek gibi kodlamanız daha sağlıklı bütçe planlamanızı sağlayacaktır.

Bunun yanında kestiğiniz faturanın bir de gelir vergisi olacak. Bu gelir vergisi de KDV hariç tutarın ilk olarak %15’idir. İlk olarak dememin sebebi ise şu; Şahıs şirketlerinde gelir vergisi yıllık karınızın miktarına göre belirleniyor. Bu vergi %15’ten başlayıp %35’e kadar çıkıyor.

Bu yazıyı yazdığım tarihteki güncel vergi dilimleri şu şekilde;

14800 TL’ye kadar; %15
34000 TL’nin 14.800 TL’si için 2220 TL, fazlası; %20
80000 TL’nin 34.000 TL’si için 6060 TL, fazlası; %27
80000 TL’den fazlasının 80000 TL’si için 18.480 TL, fazlası; %35

Yani bir iş için 1000 TL’lik bir teklif verdiniz ve bu işi yaptıktan sonra faturasını keseceksiniz. Bu fiyata %18 KDV eklenecek. (Sattığınız ürün cinsine göre KDV oranları farklıdır.) Toplamda 1180 TL’lik fatura kesmiş olacaksınız. %15 dilimde olduğunuzu varsayarsak 150 TL gelir vergisi çıkacak.

Yani 1180 TL tahsil edeceksiniz 150 TL + 180 TL = 330 TL bu fatura için vergi ödeyeceksiniz.

Artı olarak her ay kestiğiniz ve aldığınız faturalar için vergi dairesine verdiğiniz beyannameden doğan bir damga vergisi ödeyeceksiniz. Hiç fatura kesmeseniz ve kazancınız olmasa dahi bunu ödemek zorundasınız.

İşyeri adresiniz için verdiğiniz kira kontratı tutarının %20’sini stopaj olarak ödeyeceksiniz.

İşyeri açılışı yaptınız ve artık işyeri sahibi olarak çalışan bir insansınız, bu da bir sağlık güvencenizin olması gerekliliğini doğuruyor. Bir firmada çalışırken bunu önemsememiş olabilirsiniz fakat şimdi işyeri sahibi olarak önemli bir konu. Şirketiniz resmi olarak açıldığından itibaren eskiden bağkurlu dediğimiz şimdi artık SGK diye tek bir kurumda toplanan sağlık güvencesine sahipsiniz. Bunun da aylık ücretini ödeyeceksiniz tabii ki. Bu da aylık 600-700 gibi fiyatlardan başlıyor. Aşağıda biraz daha detaylı değineceğim.

Mevcut durumda görüldüğü üzere, bir işletme açılışı yaptığınız anda devlet sermaye koymadan firmanıza ortak olmuş oluyo. Bazı durumlarda sizden fazla kazanıyor bile diyebiliriz. Gözünüz korktuysa bu vergiler nasıl düşürülür ona bakalım.

İşletme İçin Gider Gösterme ve Vergileri Azaltma

Şimdi bir şirket kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri; Tüm harcamalarınızı faturalandırmak.

Faturayı vergi kimlik numaranıza ya da TC kimlik numaranıza kestirebilirsiniz.

Neleri Gider Gösterebilirim

Kısaca şirketiniz için yapmış olduğunuz tüm harcamaları gider olarak gösterebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken önemli nokta ise fatura bilgilerinizi doğru iletmek.

 • İşyeri adresi olarak evinizi gösterdiyseniz ev faturalarınızın bir kısmı gider olarak gösterilebilir.
 • Yemek giderlerinizi faturalandırarak gider olarak gösterebilirsiniz.
 • Ofis eşyaları, araç gereçleri gider olarak gösterebilirsiniz.
 • Eğer adınıza kayıtlı araç varsa onun benzin fişlerini atmayın gider gösterebilirsiniz.
 • Dışarıdan aldığınız hizmetlere mutlaka fatura kestirin. Eğer vergi mükellefi olmayan birilerinden hizmet satın alıyorsanız gider pusulası düzenleyin ki çıkacak vergiyi düşürebilesiniz.
 • Satın almış olduğunuz bilgisayar, telefon vb. elektronik ürünleri gider gösterebilirsiniz.
 • Sizin ya da şirketinizde çalışan personel varsa onların da sigorta bağkur ödemeleri bir gider kalemidir.

Buradaki asıl kıstas satın almış olduğunuz ürünün işinizde kullanılacak ya da işinizde kullandığınıza ikna edebileceğiniz ürün ya da hizmet olması.

Sigorta Bağkur

İlk şirket kurduğunuzda en büyük gider kalemi olarak SGK primleri gözünüzü korkutacaktır. Mevcut durumda 600-700 TL gibi SGK ödemesi çıkacaktır.

Eğer mevcut bir yerde resmi olarak çalışıyor durumda iseniz (SGK priminiz yatıyor ise) bir şirket açılışı yaptığınızda tekrardan SGK ödemesi yapmanıza gerek yoktur. Ama çalıştığınız şirket çıkışınızı verdiği andan itibaren SGK ödemesi çıkmaya başlayacaktır bu da aklınızda olsun.

Son Olarak

Elimden geldiğince bir şirket kurulumu sürecinde başınızdan geçebilecek olayları yazmaya çalıştım. Çoğu bilgi en basit haliyle ve kompleks durumlar harici anlatıldı. Lütfen buraya kadar okuduysanız siz de yorum ve tecrübelerinizi ya da cevap bulamadıysanız sorularınızı paylaşın. Umarım bu konularda kafasında sorular olanlar için yararlı bir içerik olur.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.