Programsız Online Hareketli Gif Animasyonlar Oluşturmak

İnternetin hayatımıza girdiği ilk yılları hatırlarsak gif formatının hayat bulması ile her web sitesinde hareketli görseller görmeye başlamıştık. Daha sonra yavaş yavaş internetten çekilişlerine tanık olduk. Twitter ve facebook gibi sosyal ağların gif formatlı hareketli animasyonları desteklemesiyle gif formatı tekrar eski popüler zamanlarına döndü diyebiliriz.

Kendi elimizdeki fotoğraf ya da videolar ile gif formatlı hareketli animasyonlar oluşturmak aslında çok basit. Bunu yapmak için ücretsiz araçlardan bahsedeceğim.

1. Freegifmaker

fgm1

Freegifmaker ile en az iki adet görsel yükleyerek bunu hareketli gif formatına çevirebilirsiniz.

 • Fotoğrafları yükledikten sonra açılan pencerede boyut ve hız seçenekleri bulunmakta. Buradan; çok yavaş, yavaş, normal, hızlı, çok hızlı seçeneklerinden birini seçerek ya da boyutu seçerek gifi istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.
 • Tek bir fotoğrafa gif effects başlığı altındaki efektelerden istediğinizi uygulayarak çeşitli efektlere sahip gifler oluşturabilirsiniz.fgm2
 • Reverse gif başlığı altında her hangi bir gif dosyasını tersine çevirebilirsiniz. Standart bir gifi eğlenceli bir hale dönüştürebilir.

Siteye gitmek için;

2.Makeagif

mag1

Makeagif ile fotoğraflarınızdan gif oluşturabileceğiniz gibi videolarınızın belirli bölümlerini de gif haline getirebilirsiniz.

 • Add pictures ile görselleri seçip yüklediktek sonra sırasını ayarlayarak gif dosyanızı oluşturabilirsiniz.
 • Youtube videosundan gif oluşturma; Makeagif’in güzel özelliklerinden biri. Sadece youtube videosunun linkini youtube to gif generator kısmına yapıştırarak videodan istediğiniz bir bölümü hareketli gif dosyasına dönüştürebilirsiniz.
 • Webcaminiz ile video çeker gibi gif oluşturabilirsiniz.
 • Eğer elinizde bir video var youtube a yüklü değil fakat videodan gif oluşturmak istiyorsanız video to create gif ile videonuzu upload ettikten sonra gifinizi oluşturabilirsiniz.

Siteye gitmek için;

3.gifmaker.me

gmm

gifmaker’da biraz daha ince ayar yapmanıza imkan veren bir kontrol paneli bulunmakta.

 • Oluşturacağınız gif dosyasının boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.
 • Animasyon hızını ayarlayabilirsiniz.
 • Tekrar adedi ya da sonsuz döngü ayarlamasını yapabilirsiniz.

 

Kullandığınız başka araçlar varsa paylaşmak ister misiniz?

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

 1. Bir de google chrome kullananlar için makegif eklentisi var bu işe yarayan. Bir alternatif olabilir bunlara.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.