Mimar Sinan Neden Bursa’ya Eser Bırakmadı?


Çoğu kişi merak eder Mimar Sinan gibi büyük bir sanatçının Bursa gibi güzel ve büyülü bir şehirde eser yapmamasının sebebini.

Sultan 2. Selim kardeşi Mustafa’nın türbesini yapma emrini verir kendisine ama Mimar Sinan’ın verdiği cevap enteresandır; “Beni bağışlayın, bu iş için benim yerime Mehmet Kalfa’yı görevlendirin.” Kendisi Bursa’da bir eser yapmak bir eser bırakmak istemiyordu. Neden acaba? Çünkü Mimar Sinan’ın bu derin okumasına göre Bursa Osmanlı’nın ilk döneminin, ilk padişahlarının enerjisinin, onların hatıralarının bulunduğu bir tür kara kutuydu, bir tür iç hafızaydı, iç denizdi. Ona dokunmak, ou değiştirmek adeta Osmanlı’nın derin hafızasını tahrip etmek anlamına geliyordu. Ve Sinan özellikle de Bursa’da bir eser bırakmadı çünkü Bursa’yı orjinal haliyele muhafaza etmek istiyordu.

Mustafa Armağan

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  1. Düşünceye bak be, adam Osmanlı işte

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.