Markalar İçin Sosyal Medyayı Kötü Kullanma Rehberi

Kötü Sosyal Medya Yönetimi

Kötü Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya çok büyüdü, çok gelişti, tüm markaların gözünde düşük bütçeli yüksek etkili iletişim aracı olarak görülmeye başlandı. Yazarlar çizerler sürekli nasıl kullanmalı, neler yapmalı temalı yazılar yazıyor, konferanslar seminerler düzenliyorlar. Bu giriş cümlesi evirilip çevirilip çok yerde konuşuldu, benim bu yazım sosyal medyayı nasıl iyi kullanırım değil ne yaparsam kötü bir sosyal medya yönetimi yapmış olurum üzerine olacak.

Her marka ayrı kişiliklere sahiptir, bu sebeple her markanın da sosyal medyadaki stratejisi farklıdır ve farklı olmak zorundadır. Bire bir olması gereken budur denilebilecek bir durum olmasa da etkileşime negatif ya da pozitif katkısı olan durumlar her yerde mevcut. Kötü iletişim için yazımı okumaya devam edebilirsiniz.

Kural 1. Takip Etme ve Monitoring Yapma

Senin dışında bir çok insan markan ile ilgili konuşuyor içerik üretiyor olabilir, kötü bir sosyal medya yönetimi yapmak istiyorsan sakın bunları takip etme. Unutma ki markanın sosyal medyadaki yüzü sensin ve senin dışında markan ile ilgili yazılanlar çizilenler markanı bağlamaz. Markanın verdiği hizmetlerle ilgili insanlar neler konuşuyor, nasıl bir ilgileri var ya da beklentileri neler bunları önemseme, unutma ki senin markan zaten her zaman en iyisi, insanlar ne istediğini bilmez sen onlara ne verirsen onu kabullenmeliler.

Kural 2. Geç Cevap Ver

Markan sosyal medyada yer almaya başladıysa insanlar mutlaka markanla iletişime geçmeye çalışacak, sorular soracak, eleştiriler yapacaktır. Sana ulaşmaya çalışanları çok önemsememelisin ve markanın karizmasını çizmemek için ergen hatun psikolojisini kullanarak hemen cevap vermemelisin. Hemen cevap vererek kendini basite indirgeme, koskoca bir markasın beklesinler biraz canım.

Kural 3. Fazla Samimiyet

Her markanın bir kişiliği vardır dedik, marka kişiliğinde gereksiz samimiyeti abart, takip edenlere; canım, cicim yazmayı, göz kırpmalı smileyler göndermeyi unutma. Takipçilerin sosyal medya yönetimini marka sahibinin 14 yaşındaki yeğeni yapıyor zannetsin. Hem böylece daha samimi bir ortam oluşturabilirsin, belki haftasonu takipçilerinle Taksim’de buluşur bir şeyler içersiniz.

Kural 4. Sansür En Büyük Silahın Olsun

Herkesi her anlamda memnun etmek hiç bir zaman mümkün değildir, mutlaka senin hizmetini beğenmeyenler  olacaktır. Bunların bazıları memnuniyetsizliğini içinde yaşar, işte markan için en güzel müşteri kitlesi. Ama bazıları bu memnuniyetsizliği sosyal medyaya yansıtacaktır. Müdahale edebileceğin bir ortamsa hemen sil, kimse görmeden kötü yorumdan kurtul. Belki bir kişiyi kaybedersin ama insanlar onu görüp etkilenmezler. Sansür yayılımı hızlandırırmış, streisand etkisiymiş, bunlar seninle alakalı değil unutma, çok takılma bunlara.

Kural 5. Soru Beğen Her Soruya Cevap Verme

Sana gelen soruların hepsi cevap verilebilecek türden olmayacaktır, kimisi adam gibi soru sorarken, bazı sorunlu insanlar senin zayıf olduğun kısımlarla ilgili, oraları deşecek sorular sorabilir. İletişime geçerken adam seç, niyeti güzel olmayan insanları boşver, kimseye faydası olmaz onların. Mantıklı yaklaşımda olan ve markanı öven insanlarla iletişime geç ki, insanlar önem verilmek için nasıl davranmaları gerektiklerini bilsinler.

Kural 6. İletişimden Ziyade Reklam Yaptığını Hissettir

Sürekli markandan bahset, takipçilerine onlar için orada olmadığını; tamamen markanın düşük bütçeli tanıtımını yapmak için orada olduğunu hissettir. Sosyal medya en düşük bütçeli reklam platformudur, iletişim isteyenler başka bir yolunu bulsun. Sürekli reklam yaptığın için markandan soğuyan insanlar olabilir ama bir kaç insan markandan soğuyacak diye reklam yapmayı bırakacak değilsin heralde.

Kural 7. Sırf Yazmış Olmak İçin İlgisiz Mesajlar Yaz

Sosyal medyaya girdin artık markanı sosyal medyada temsil ediyorsun, ama bir içerik ya da proje üretemiyorsun. İşte senin yardımcın; gereksiz içerikler, komikli görseller, kedi videoları paylaş. Bunlar her zaman tutar merak etme. Seninle alakalı olan bir şeyler bulmana gerek yok, siyasi mesajlar yazıp karşı görüşlü insanları kendinden soğutabilirsin ama o mesajla kendini yakın gösterdiğin kitleyi düşün. Taraftarvari mesajlar paylaş ne de olsa özellikle twitter’da en çok konuşulan konuların başında futbol geliyor.

Kural 8. Negatif Mesajlara Sen de Negatif Cevaplar Yaz

İnsanlar nerede ne söyleyeceklerini bilmiyor olabilir, sana saçma gelen mantıksız içerikler yazabilirler. Bu durumlarda altta kalma markanın her zaman kullanıcıdan üstün olduğunu kanıtlaman gerekir, sen de en az sana gelen yorum kadar ters bir şeyler yaz ki kiminle tartıştığını bilsin. Yapabiliyorsan kural 4’ü devreye sok. Senin büyüklüğünü kabullensinler.

 

Bazen bunların tamamı olmadan, biri bile büyük etkiler oluşturabilir. Sosyal medyada çoğu olay anlıktır; günde bir, haftada bir bakmak sosyal medya yönetimi yapma anlamına gelmez. Kötü sosyal medya yönetimi yapmak isteyenlere bunun dışında tavsiyeleriniz varsa lütfen siz de yorum ile katkıda bulunun. Hep beraber kötü işlere imza atalım.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

TEDxReset 2013 İstanbul

2 Comments

  1. Seda Topçu Reply to Seda

    Bence de en önemli maddeler sıralanmış. Bu konuda artık markaların yeterince bilinçlendiklerini düşünsem de hala mantığı anlaşılmayan ve sosyal medyada marka imajına zarar verecek davranışlar sergilenmiyor değil. Ben de bir pazarlama ve reklam meraklısı olarak yazı için ayrıca teşekkür ediyorum. Kolaylıklar…

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.