Mario Garcia ve Güncel Tasarım Trendleri | +1T Günlüğü 29 Haziran

5N1K1T gazeteciliğin temelinde yatan 5N1K’ya tasarımı da ekleyerek tasarımın gazetecilikteki ve de hayatımızdaki yerinin anlaşılmasına katkıda bulunan eşsiz bir etkinlik.
Salı günkü konuşmacılarımızdan biri Marcio Garia idi. Peki kimdir Marcio Garia?
Mario Garcia, Garcia Media’nın kurucusu ve başkanı olup 40 yıldır sektörde bulunan bir tasarım gurusudur. Aralarında The Wall Street gibi çok önemli gazetelerin bulunduğu 100’den fazla ülkede 550 gazeteye danışmanlık yapmaktadır.

Mario Garcia’nın konuşmasında değindiği önemli konulardan biri gazete yaMario Garciayınclığın gelecekteki yeri ve medyanın kaycağı alanlar. IPad’i bir devrim olarak gördüğünü açıklayarak aralık ayında 8 yeni firmanın tabletlerini piyasaya çıkartacağını söyledi bunların arasında Google, Adobe ve HP gibi devler bulunuyor.

Tabletler, tasarımda çok daha önem kazanacak

‘Çağdaş Gazete Tasarımı’ kitabımda da bahsettiğim 3 önemli prensip var:

1. Okunuşu kolay olmalı.
2. Bulunuşu kolay olmalı.
3. Çekici hale getirmelisiniz.

Ipad ve diğer tabletlerde de bu uygulamayı kullanabilmemiz lazım. 27 Ocak 2010’da Ipad sunuldu, o gün şunu biliyordum ki; bu, yapacağımız şey için çok önemli. Eğer ben bir profesyonelsem bunu öğrenmem lazım: tabletler ortadan kalkmayacak. 27 Ocak 2010, gazetecilik tarihi için çok önemli bir tarihtir.

Genç tasarımcılara ufuk tutan Mario Garcia’nın önemli notlarından biri; “Fikirlerinizla asla evlenmeyin”.

Fikirlerinizle asla evlenmeyin.

Tasarımda dört adımı takip edin.

1. Özetleme.
2. Taslak.
3.Prototip oluşturma
4. Uygulama

Brifing kısmı en önemlidir. Ne kadar çok bilgi toplarsanız, taslaklarınızı oluşturabilirsiniz. Ben tabletlerle taslak oluşturuyorum. Bence mutlaka parmaklarınızla, bilgisayar ekranında bu şekilde oynamanız lazım. Yeni, nesil taslak kısmını atlıyor. Bu düşünme sürecinde yardımcı olması için renkleri kullanıyorum. London Observer’a gittik ve oyun oynamaya başladık. Gazetenin ismini bir tarafa mı, diğer tarafa mı koyalım? Bize çok fazla özgürlükler tanıyordu, bu değişiklikler. Bunları kâğıda dökmeniz lazım. 40 yılda şunu öğrendim ki, fikirleriniz varsa, muhafazakâr olsanız bile bu şekilde oynamalar yapın. Size hayır, bunu yapamayın diyebilirler; ama siz egzersiz yaparsınız.

Taslakla iligili “Bir eser yarattım” diyebilirsiniz; ama size beş dakika sonra “Hayır, bunu beğenmedik. Eve git” diyebilirler. Fikirlerinizle evlenmeyin. Tasarımcının ilk reaksiyonu, “Bu editör niye beğenmiyor” oluyor. Ama bu doğru değil. Reddedilmiş olduğumu hissetseydim, intihar etmem gerekirdi. Çünkü her hafta size “Bu fikir iyi olmamış” diyeceklerdir. Ağlamak için sadece 24 saatiniz var. 25. saatinizde gülmeyi deneyin.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

7 Comments

  1. Mükemmel bir tecrübeydi bizim için..

  2. dinlemek isterdim… mario garcia gibi bir tasarimciyi turkiye’de dinlemek buyuk sans…

  3. elinize sağlık çok güzel yazı

  4. Post güzel ama yazım hataları var bazı yerlerde.

  5. Çok güzel bir yazı olmuş. Emeği geçenlerden Allah razı olsun

  6. Elinize Emeğinize Sağlık Güzel Olmuş

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.