Kurumsal Domain Uzantılı Maili Yandex Üzerinden Kullanmak – Google Apps Alternatifi

Google apps’in paralı olmasından sonra gmail üzerinde kendi kurumsal domainimiz ile mailimizi kullanma özelliğini kaybettik. Bu özellik ile önceden kendi gmail epostamız üzerinden hem gmail adresimizi hem kurumsal domainimizin adresini birlikte kullanabiliyorduk. Mail için Google kullanmanın en büyük avantajlarından biri de attığımız maillerin google üzerinden gittiği için spama düşme olasılığı azalıyor ve kendi hostingimizin mail sunucusunu kullanmıyor oluşumuzdu.

Buna alternatif olarak Yandex Kurumlar İçin Mail sisteminden bahsedeceğim. Yandex üzerinden mailadresiniz@yandex.com şeklinde mail adresi alabildiğiniz gibi bunun yanında mailadresiniz@websiteniz.com mail adresinizi de yandexe taşıyabiliyorsunuz. Bu şekilde mail alışverişinizin tamamını yandex sunucuları üzerinden halledebiliyorsunuz.

Google üzerinde artık paralı olan bu işlem Yandex ile 1000 e-posta adresine kadar ücretsiz.

Öncelikle yandex’de kayıtlı bir hesap ile işlemlere başlıyoruz. Eğer yandex’e kayıtlı bir hesabınız yok ise https://passport.yandex.com.tr adresinden yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Öncelikle bu işlemi yapacağınız adres;

Gelen ekranda form kutusuna web sitenizin adresini yazıyorsunuz.

yandex-ile-domain-uzantili-mail-1

Web sitenizin adresini yazdıktan sonra Alan adı ekle butonuna basarak diğer adıma geçiyorunuz.

yandex-ile-domain-uzantili-mail-2

2. adımda yandex önce sizden bu domaini doğrulamanızı isteyecek. Bunun için şu yöntemler mevcut;

  • Sitenizin ana klasöründe, size vermiş olduğu isimde bir html dosyası oluşturabilirsiniz. (En pratik yol.)
  • CNAME ekleyebilirsiniz.
  • Domain iletişim bilgisine size verdiği mail adresini girebilirsiniz.

Bu üç yöntemden biri ile (en kolayı ve hızlısı ilk yöntemdir) sitenizi doğruladıktan sonra domaininizin mx ayarlarını düzenlemeniz gerekiyor.

Aşağıdaki parametrelerle yeni bir MX kaydı düzenleyin:

  • Alt alan adı — @
  • Kayıt tipi — MX
  • Veriler — mx.yandex.net.
  • Öncelik — 10

Bunu da ekledikten sonra artık domaininizin uzantısı ile yandex üzerinden kontrol edebileceğiniz e-posta adresleri oluşturabilirsiniz.

Yeni mail adresi oluşturmak için;

https://mail.yandex.com.tr/for/websiteadresiniz.com adresine girerek kullanıcı adı ve şifre ile yeni mail adresleri oluşturabilirsiniz.

DNS adreslerinin güncellenmesi biraz sürebilir. Eğer bu işlemi eksiksiz yaptınız fakat siteniz doğrulanamadı gibi problemler alıyorsanız, bir süre beklemenizi tavsiye ederim.

 

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.