Küçük İşletmeler Facebook’u Nasıl Kullanmalı

Büyük bir facebook etkileşimi arıyorsunuz, fakat bütçeniz kısıtlı ise bu yazıyı okumaya devam edin. Küçük işletmelerin de facebook etkileşimi hakkında büyük işletmelerden esinleneceği çok şey var fakat bazı konularda büyük işletmelerle aranızda çok fazla fark olmayabilir.

Bu yazıda Social Media Examiner tarafından araştırılmış etkili sosyal medya kampanyaları için izlenmesi gereken 6 adımı okuyacaksınız.

1. Bir planınız ve stratejiniz olmalı

Büyük işletmelerin yaptığı şudur; Yapacakları sosyal medya çalışması için kafalarında bir planları vardır ve bu plana göre strateji oluştururlar. Akıllarında bir hedefleri var bu hedeflerle ilgili tahminlemelere ve strateji üretmeye odaklanırlar.
Çoğu küçük işletme bir facebook sayfası oluşturur, çünkü diğer işletmelerin bunu yaptıklarını görmüşlerdir ya da birileri bunun faydalı olduğunu anlatmıştır. Fakat çoğu bir hedefe yönelik değildir.

Büyük işletmelerdeki insan gücü ve bütçe genişliğine sahip olamayabilirsiniz ama bu sizin plan yapabilme yetinizi engellemez ve engellememelidir.

İlk önce facebook çalışmasından ne istediğinize karar verin. Sitenize daha çok trafik çekmek mi? Daha fazla ürün satışı yapmak mı? İnsanlarla etkileşime girmek mi? Hedeflerinizi belirlemek facebook çalışmanızın ilk ve en önemli adımı olacaktır.

Küçük İşletmeler İçin Facebook'u Etkin Kullanma Rehberi

Küçük İşletmeler İçin Facebook'u Etkin Kullanma Rehberi

2. Özel Sekme Uygulamalarını Kullanın

Muhtemelen büyük işletmelerin facebook sayflarında bu özel sekme uygulamalarını görmüşsünüzdür. Bunlar düşündüğünüz gibi özel kodlarla hazırlanan ve para harcayarak meydana getirilen uygulamalar. Çoğu yazılımcı ve tasarımcı medya görevlerinde sadece bunları üreterek gelir sağlıyor.
Peki küçük işletmeler bunu yapamaz mı? ShortStack bunun için ücretsiz çözümler sunuyor. Kendi facebook sayfanıza fbml ya da herhangi bir yazılım ve tasarım bilgisi olmadan özel sekme uygulamaları ekleyebilirsiniz. Sistemde onlarca widget ve tema desteği bulunmakta ve çok spesifik uygulamalar istemiyorsanız, işinizi görebilecek seviyedeler.

Facebook kullanma rehberi Shortstack

Facebook kullanma rehberi Shortstack

3.Etkileşime Önem Verin

Facebook kullanıcıları etkileşim ve kendilerinin dikkate alındığını görmek isterler. Sosyal medyada etkileşime ve kullanıcılarına önem veren markalar diğerlerine büyük bir fark atmaktadır.

Büyük işletmeler, yarışma ve çekilişlerden sanal hediyeler ve paylaşılabilir içeriklere kadar kullanıcıların neler istediklerini çözerek ona göre strateji izlemektedir. Siz de bunu bilerek nabza göre şerbet vermelisiniz.

Ne yazık ki çoğu küçük işletme bu ayrıntıyı kaçırıyor ve sayfalarını kendilerini anlatan görsellerle, kısa biyografilerle ve haritayla dolduruyor. Fakat bu durgun içerik takipçilerinizin dikkatini çekmiyor. Onları çeken içeriği oluşturmalısınız.

Facebook kullanma rehberi kullanıcılarla etkileşim

Facebook kullanma rehberi kullanıcılarla etkileşim

4.Ulaşılabilir Olun

Sosyal medya reel kişilerin bir şeyler ürettiği ve üretilenlerden beslendiği bir ortamdır. Büyük işletmeler, topluluk yöneticilerine ve müşterileriyle günlük bazda olan iletişimi sağlayacak iletişim uzmanlarına sahiptir.

Küçük işletmeler ise genellikle facebook sayfalarına bu önemi vermezler. Haftada bir iki kez sayfayı kontrol eder, arada bir bazı sorulara cevap verirler ya da arada bir kişilerle etkileşime geçerler. Fakat eğer bir kişi sizin sayfanıza geliyor, sorularına cevap bulamıyorsa işletme sahibi bu sorunu çözmeli ve ulaşılamaz olmamalıdır.

Sizin online topluluğunuzdaki ulaşılabilirliğiniz; sizi tanımayan, müşteriniz olmayan ya da sizinle iş yapmayan kişileri de size yönelmeye teşvik edecektir. Kısacası işletme sayfanızı sık sık ziyaret edin ve takipçilerinizin yazdıklarına mutlaka cevap verim. Etkileşimde kalın.

Küçük İşletmeler İçin Facebook Kullanımı

Küçük İşletmeler İçin Facebook Kullanımı

5.Harekete Geçin

Geridönüşleri takip etme ve geliştirme araştırmaları bir topluluk yöneticisinin görevlerindendir. Büyük işletmelerin bürokratik hiyerarşisinin sizde olmamasını kendiniz adına avantaja dönüştürebilirsiniz. Facebook sayfanızda yapılacak çalışmalar ile ilgili herhangi bir toplantı, rapor değerlendirme, veri değerlendirme toplantıları gibi bir hiyerarşi içerisinde değilsiniz.

Küçük işletme sahibi olarak tüm yetki sizde. Müşterilerinizden gelen soru ya da girdileri o an hemen cevaplayabilir, gerekli değişiklikleri ya da etkileşimleri hemen yapabilirsiniz. Ekip sizsiniz kararı siz verirsiniz. Herhangi birinden rapor ya da karar beklemeyeceksiniz gerekli olan tepkiyi anında gerçekleştireceksiniz.

Küçük İşletmeler için Facebook Kullanımı

Küçük İşletmeler için Facebook Kullanımı

6.Esnek Olun

Büyük işletmeler sadece raporlarla ve toplantılarla uğraşmaz, planlamaları ve pazarlama çalışmaları vardır. Eyleme geçmek bürokratik hiyerarşi ile zaman sürebilir. Bunun sonucunda topluluk yöneticileri çok az esneklik hakkına sahiptir.

Fakat küçük işletmeler bunlara bağlı değildir. Bu gece restoranınıza bir çok insanı çekmek mi istiyorsunuz. Takipçilerinize, bu bildiriye cevap yazan ve paylaşan kişiler bir içecek fiyatına iki içecek kazanacaklarını anlatan bir bildiri gönderin.

Elinizde sıradaki sevkiyatınız gelmeden eritmeniz gereken stok mu bulunuyor. Bir gönderiyle güne özel indirim sunun ve hem etkileşim yönünden kazanın, hem de eritmeniz gereken stoğunuzu eritin. Bu sayade takipçileriniz size daha da bağlanacaktır, iletişiminiz güçlenecektir.

Sizler ne düşünüyorsunuz, büyük işletmelerin facebook çalışmalarında izledikleri yolları küçük işletmelere uyarladığımızda bunlar ortaya çıkıyor. Sizce ne gibi yollar izlenmeli yorum bırakarak konuya yardımcı olabilirsiniz.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

4 Comments

 1. Great tools!

  I add some of them to my account.
  Some of them look very useful and I’m sure I use a few of them already.

 2. Fatih Urlu Reply to Fatih

  Yunus Bey yazınız yol haritası şeklinde olmuş çok teşekkürler.

 3. Can Dündar Reply to Can

  günümüz pazarında olmazsa olmazdır; etkili ve kolay ulaşabilir olmak adına

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.