İstanbul’da Kolektif Bir Çalışma Alanı ve Ofissizler

Freelance  çalışma oranları iş dünyasında arttıkça çalışanlar için rahat çalışabileceği alanların ihtiyacı da artıyor. Freelance çalışanlar için büyük problemlerden biri çalışacak mekan  olarak karşımızda duruyor. Uzun zamandır freelance çalışan biri olarak çoğunlukla evde çalışıyorum. Evde çalışmak rahat olsa da kimi zaman motivasyon eksikliği ya da asosyalleşme olarak geri dönüşleri bulunuyor. Bu durumda aynı frekansta olan insanlarla birlikte çalışmak, evden çıkarak farklı bir yerde çalışmak freelance çalışan kişi olarak ihtiyaç haline dönüşebiliyor. Bugün bu ihtiyacı karşılayan Dünyada Mekan ve Ofissizler’den bahsedeceğim.

Dünyada Mekan

Dünyada Mekan Taksim Hazzopulo Pasajında freelance çalışanlar için ortak çalışma alanı sunuyor. Freelance ve beyaz yakalı çalışanlar ya da işsizler için bir çalışma mekanı ihtiyacı üzerine kurulmuş. Ticari bir işletme değil kolektif çalışan bir topluluk ile ayakta duruyor. Çalışma mekanı ihtiyacı hisseden herkese kapıları açık. 10:00 – 17:00 saatleri arasında çalışma, sonrası için de küçük toplulukların etkinlik, toplantı gibi faaliyetlerini gerçekleştirmesi için müsait. Mekanda çay kahve bulunuyor ve ücret alınmıyor. Ücretsiz ve gönüllülük anlayışı üzerinden faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Burada Ofissizler adındaki bir oluşum tüm freelance çalışanların dayanışma ağı olması hedefiyle kurulmuş.

Ofissizler

Ofissizler freelance çalışanların birbirlerini destekleyebilecekleri, zora düştüklerinde yardım alabilecekleri ve kendilerini yalnızlaşmış hissetmemelerini sağlayacak bir dayanışma ağı. Beyaz yakalı ve freelance çalışanların ortak mekan arayışı ile ortaya çıkmış ve bu kişiler arasında dayanışma sağlamayı hedefliyor.

Her çarşamba Dünyada Mekan’da ortak çalışma günü ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek freelance çalışanları evden çıkmaya motive ediyor, sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor. Haftalık toplantılar yapan grup tüm freelance çalışanları rutinini bozup evden çıkmaya, neleri nasıl değiştirebileceğimize birlikte karar vermeye çağırıyor.

Ulaşabileceğiniz kanallar;

dünyada mekan @twitter
ofissizler @twitter
https://ofissizler.com

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.