İstanbul Design Week İDW 2010 Fotoğrafları

İdw bu yıl mekan olarak Haliç’in iki kıyısını birbirine bağlayan Eski Galata Köprüsü’nü seçmiş.
İDW, tasarım ve şehir kavramlarını birleştirerek katılımcılara görsel bir şölen sunuyor…
Sergi, amaç olarak tüm dünyadaki sergilerin yanısıra Türkiye ve tasarım kültürünü tüm dünyaya tanıtmayı hedeflemiş olmalı.
Bir diğer amacı da İstanbul’u tasarım merkezi yapmak ve İstanbul’un Dünya şehirleriyle ilişkisini geliştirmek…

Tasarımlar içinde en ilgimi çeken Dice Kayek koleksiyonu oldu sanırım…(Contrast İstanbul)
İstanbul’u modernizim ve oryantalizmle birlikte, tarihi vr modern kıyafetlere taşımış
(İstanbul’un zıtlıklarını yansıtan ve Kubbe, Kumru, Lokum ve Kaftan gibi isimler taşıyan çalışması).
Derya Köroğlu

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

istanbul design week 2010 yunuserturk.com

u

Uluslararası tasarım dünyasının kaçırılmayacak randevusu 29 Eylül–03 Ekim 2010 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü’nde gerçekleşiyor. İstanbul Design Week 2010, Türk tasarımını dünyaya tanıtmayı hedefliyor!

Haliç’in iki kıyısını birbirine bağlayan Eski Galata Köprüsü “Tasarım” ve “Şehir” kavramlarının birleştiği bir tasarım objesi ya da sergileme alanı olarak kullanılarak, katılımcılar ve ziyaretçiler için eşsiz bir deneyim sunacak.

29 Eylül – 03 Ekim 2010 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü`nde gerçekleştirilecek olan İstanbul Design Week, uluslararası tasarımcılar ve yabancı medyanın ilgisiyle Türkiye ve tasarım kültürünü tüm dünyaya tanıtacak.

İstanbul’un Avrupa ve dünya şehirleriyle ilişkisini, gelişen tasarım kültürüyle de kurmayı amaçlayan bir etkinlik olarak İstanbul Design Week 2010, şehre farklı bir soluk kazandıracak “yeni tasarım merkezi” arayışına cevap verme amacında.

İstanbul’un gençlik enerjisi, dinamik kent kimliği, yaratıcılığı tetikleyen kültürel ve günlük yaşama dair sunduğu inanılmaz çeşitliliğini Türk tasarım kültürünü yansıtmaya araç olacaktır. Bu etkinlik, Avrupa’nın önemli kent projelerinden biri haline gelecektir.

DÜNYACA ÜNLÜ KONUŞMACILAR

Karim Rashid: Tasarladığı 3000’den fazla ürün, kazandığı 300’den fazla ödül ve 35’in üzerinde farklı ülkede çalışıyor olması ona efsanevi tasarımcı ünvanını kazandırıyor.
www.karimrashid.com<

Massimilliano Fuksas: Starzburg’daki Zenith müzikholü, Çin’deki Bao uluslararası havalimanı, dünyanın çoğu yerindeki Armani mağazaları, Milano ticaret fuarı ve Roma’daki yeni kongre binası imzasını attığı projelerin en bilinenleri.
www.fuksas.it

Michael Young: İngiltere’de doğdu ama HongKong’da yaşıyor. Ödüllü birçok tasarımı var. Bunlardan bazıları; Cityspeed bisiklet, Chivas için yaptığı bar ve bar ürünleri, Lacoste için yaptığı plastik tişört, Hong Kong’un en ünlü restoranıPissaro.
www.michael-young.com

Tom Tjaarda: Birçok büyük İtalyan araba üreticisiyle çalışmış olan Tjaarda’nın yapmış olduğu araba tasarımları içinde en ünlüleri; De Tamaso Pantera, Fiat 124 Spider, Chevrolet Corvette Rondine, Ferrari 330 GT, Mercedes 230 SL.
http://www.tom-tjaarda.net/

Mario Nanni: İtalya doğumlu ünlü aydınlatma tasarımcısının Milano Opera Binası’na yaptığı ve bir kütüphaneyi andıran ışık gösterisi hala hafızalarda.
www.marionanni.com

Ron Nabarro: Uluslararası Endüstriyel Tasarım Toplulukları (ICSD)’nın yönetim kurulunda olan Nabarro, şu an ICSID elçisi olarak görev almaktadır. Holon Akademi Teknoloji Enstitüsü- Tasarım Bölümü dekanlığı yapmıştır.

Sudhir Sharma: Elephant Design’ın eski CEO’su Sudhir Sharma, yeni şirketi INDI Design’ı gelecekte öncü bir konuma getirebilecek vizyonu için, Asya Girişim tarafından “Yılın Gelecek Vaad Eden Girişimcisi” ödülüne layık görüldü.
http://sudhirsharma.com

Eva Ziegler: Dünya çapındaki W otellerinin ve Le Méridien’in marka lideri. Ziegler, tecrübeleri sayesinde iltimaslı olarak kabul ediliyor. Uluslararası pazarda W otellerini ve Le Méridien markasını Kuzey Amerika’nın dışında da dünya piyasasına sunuyor.

Isao Hosoe: 1967’den beri Milano’da yaşayan Hosoe 1967 – 1974 arası Ponti-Fornaroli-Rosselli stüdyosuyla birlikte çalışmasının ardından 1985’de kendi ismini taşıyan “Isao Hosoe Design”ı kurdu.
http://www.isaohosoedesign.com/

SERGİLER
Ideas from Rotterdam
Lauren Ney shaping force
Helsinki Design
Kitchen Ecology
My Favourite Istanbul Sound & Sound Walk
Good 50×70
Design Spirit Istanbul
Human Cities Festival

PROGRAM

IDW’NIN AÇILIŞI
29 Eylül 10.00

GOOD 50X70 WORKSHOP
29 Eylül 12.00

IDW KONFERANSI TOM TJAARDA
29 Eylül 17.00

IDW KONFERANSI GIOVANNI CECCARELLI
29 Eylül 18.00

IDW KONFERANSI ISAO HOSOE
29 Eylül 19.00

GOOD 50X70 WORKSHOP
30 Eylül12.00

IDW KONFERANSI RON NABARRO
30 Eylül 17.00

IDW KONFERANSI MASSIMILIANO FUKSAS
30 Eylül 19.00

HUMAN CITIES DAVET ESKİ GALATA KÖPRÜSÜ
30 Eylül 21.00

HUMAN CITIES BAŞLANGIÇ
1 Ekim 10.00

GOOD 50X70 WORKSHOP
1 Ekim 12.00

HUMAN CITIES BİTİŞ
1 Ekim 17.00

IDW KONFERANSI EVA ZIEGLER
1 Ekim 19.00

IDW KONFERANSI KARIM RASHID
1 Ekim 20.00

HUMAN CITIES BAŞLANGIÇ
2 Ekim 10.00

TAKSİ WORKSHOP JÜRİ TOPLANTISI
2 Ekim 10.00

HUMAN CITIES BİTİŞ
2 Ekim 17.00

IDW KONFERANSI LAURENT NEY
2 Ekim 18.00

IDW KONFERANSI SUDHIR SHARMA
2 Ekim 19.00

TAKSİ ÖDÜL TÖRENİ
3 Ekim 18.00

KAPANIŞ PARTİSİ
3 Ekim 19.00.

Bilet Fiyatları:
Tam:
10 TL.
Öğrenci:5 TL.

İstanbul Design Week’te sıra dışı banklar sergileniyor

Akbank exi26 şubelerinin bulunduğu kampüsler için tasarlanan banklar, 29 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında düzenlenen, İstanbul’un endüstriyel tasarım fuarı olan İstanbul Design Week kapsamında, eski Galata Köprüsü’nde sergilenecek.

İstanbul’un endüstriyel tasarım fuarı İstanbul Design Week, 5 gün boyunca İstanbul’da tasarım rüzgârı estirecek.

Organizasyonun en önemli kollarından biri olan Human Cities Festivali ise şehir tasarımı, kültürü ve İstanbul-Brüksel arasında şehirdeki insan-mekân etkileşimi konusunda bilgi alışverişini geliştirmeyi amaçlıyor. Eski Galata Köprüsü’nde gerçekleşecek söyleşiler, sergiler, enstalasyonlar ve halka açık organizasyonlar sayesinde katılımcılar, kamusal alanların tasarlanması üzerine düşünme fırsatı bulacak. İstanbul Design Week boyunca 29 Eylül- 3 Ekim’de gerçekleştirilecek Human Cities Festivali, Akbank gençlik bankacılığı exi26’nın 7 kampüste bulunan sıra dışı banklarına ev sahipliği yapacak.

Tüm Fotoğraflar

Fotoğraflar: Derya Köroğlu

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.