İnternet Bankacılığını Kullanmayan Son İnsan

Garanti internet bankacılığını bir milyonun üzerinde kişi kullanıyor ama hala kullanmayan önemli bir kesim var. Hepsinin adını, e-posta adresini ve telefonunu biliyoruz, o yüzden TV’den değil birebir ulaşıp ikna edeceğiz.

açıklamasıyla hazırlanan kampanya sadece internet şubesini daha önce hiç kullanmamış kişiler hedeflenerek gerçekleştirildi. Mail adresinde kendi adı geçen videoyu izleyen müşteri bununla kalmayarak eşzamanlı olarak telefonla aranıyor ve insanı bir kez daha şaşırtıyor.

Telefon araması ile birebir ilgilenme hissettiren kampanyada %21 olumlu geridönüş alındığı belirtiliyor.

“Garanti Internet Şubesini Kullanmayan Son İnsan” projesi özellikle internet şubesini kullanıdırımı arttırabilmek amacıyla aktif olmayan müşterileri hedefleyerek yapıldı.

Müşterileri kendilerini özel hissettirecek kurgu, dijital tarafta şu ana kadar beraber kullanılmayan birçok aracı kendi içinde topladı. Garanti Bankasından internet bankacılığı kullanmayan müşterilerinin e-posta adreslerini ve telefon numaralarını aldık ve onlara videolu bir mesaj hazırladık. Posta kutularına düşen mesajı açan müşteriler, isimlerinin geçtiği haber videosuyla karşılaştılar. Videoyu oynattıklarında internet bankacılığını kullanmayan son insan olduklarını ve haberlere çıktıklarını gördüler. Videoda bir spiker, internet bankacılığını kullanmayan son insan olarak onların isimleri yazılı bir haber sunuyordu.

Haberi izlemeye devam eden müşteri henüz şaşkınlığını üzerinden atamamışken, spiker bir canlı telefon bağlantısı olduğunu söyledi ve müşteriyi cep telefonundan sesli yanıt sistemi ile aradı. Spiker, eş zamanlı olarak hem videoda, hem de telefonda konuştu ve müşteriye neden internet bankacılığını kullanmadığını sordu.

Daha sonra spiker, müşteriye internet bankacılığına geçmek isteyip istemediğini sordu. Ses tanıma teknolojisi ile müşterinin verdiği “evet” ya da “hayır” cevabını anlayıp,” evet” diyen müşterilere, Garanti internet bankacılığına hemen giriş yapmalarını sağlayacak bir e-posta gönderildi.

Cep telefonunun sürpriz faktörü olarak kullanıldığı bu kampanyada, bu deneyimi yaşayan müşterilere birebir kendileriyle ilgilenildiği hissettirildi.Özellikle; e-mail, ses tanıma, sesli arama ve video’nun birarada kullanıldığı çalışma sonunda olumlu cevap verme oranının % 21 olması kurgunun başarısına ayrıca destek oldu.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  1. paylaşım için Teşekkürler…

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.