Facebook’taki Arkadaşlarınızın Doğum Günleri SMS ile cep telefonunuza gelsin

Artık neredeyse herkesin bir facebook hesabı var, ve arkadaşlarımızın doğum günlerini facebook üzerinden takip eder duruma geldik. Hatta bir çok kişinin facebook’a girdiğinde ilk önce doğum günü olan var mı diye kontrol edip gerekli kutlamaları yaptığını görüyoruz.

facebooktan-dogumgunu-mesaji-1

facebook'tan doğum günlerini almak

Bu durumu biraz daha rahat hale getirebilmek için facebook ve google’ın bize sunduğu imkanları kullanacağız. Facebook arkadaş listemizdeki tüm doğum günlerini bize takvim formatında verebiliyor. Google takvim ise takvime eklediğimiz hatırlatmaları bize sms olarak bildirebiliyor. Peki bu ikisini birleştirip arkadaşlarımızın doğum günlerini doğum günü gelmeden cep telefonumuza hatırlatma şeklinde alabilir miyiz?
Evet bu mümkün, nasıl yapıldığına geçersek;
Facebook’a giriş yapıp doğum günleri sayfasına gittiğimizde “export birthdays” linki ile doğum günlerini takvim formatında alabiliyoruz. Önce bu sayfaya girelim ve bu linki kopyalayalım.

facebooktan-dogumgunu-mesaji-2

facebook doğum günlerini google takvime aktarmak

Daha sonra google takvime girelim ve sol alttaki diğer takvimler bölümünden “ekle” ye tıklayarak “url ile ekle” seçeneğini seçelim. Açılan sayfada facebook’tan kopyalamış olduğumuz linki yapıştıralım. Bnu yaptıktan sonra google takvimimize facebook arkadaşlarımızın doğum günlerini eklemiş olduk. Peki telefonumuza sms olarak gelmesi için ne yapmamız gerekiyor?

facebooktan-dogumgunu-mesaji-3

eklenen takvim ayarları

Solda yeni bir takvim çıktı Friend’s Birthdays adında. Bu sizin facebook dilinize göre farklı başlık ile çıkabilir. Bu takvime tıklayarak ayarlar bölümüne giriyoruz ve burada bir kaç değişiklik yapmamız gerekiyor.

facebooktan-dogumgunu-mesaji-4

Sms hatırlatıcısı ekleme

Ayarlar bölümünde bildirimler adında bir sekme bulunuyor. Bu sekmede google takvimin bize sms ile hatırlatma mesajı göndermesini sağlayacağız. Etkinlik hatırlatıcıları başlığı altında hatırlatıcı ekle linkine tıklayarak bir hatırlatıcı oluşturuyoruz. Burada hatırlatma yolunu sms olarak seçip hatırlatma gönderme zamanını ayarlıyoruz. Bu zamanı ister bir gün önce ister 1 saat önce isterseniz 10 saat önce seçebilirsiniz. Ben 10 saat önce seçerek işlemi gerçekleştirdim.

facebooktan-dogumgunu-mesaji-5

ve sonuç

 

Hatırlatıcı ekledikten sonra arkadaşlarınızın doğum günü geldiğinde belirttiğiniz zamanda google’dan cep telefonunuza bilgilendirme mesajı geliyor. Bu tarz bir sıkıntısı olanlar için değerli bir yöntem olacağına inanıyorum. Bunu daha da geliştirebilecek yöntemlere sahipseniz yorum ile belirtebilirsiniz.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.