Facebook’da Mağaza Nasıl Açılır? Adım Adım Rehber

Eticaret yapanlar için gün geçtikçe ekstra iş çıkartan bir dijital ekosistem içerisindeyiz. Sürekli gelişen mecralar, yeni oluşumlar vs derken eticaret yöneticileri kendilerini bu gelişime adapte edebildikleri miktarda işlerini de büyütebiliyorlar.

Ürünlerinizi birden farklı mecrada sergilediğinizi düşünüyorum, bu mecralardan biri de facebook olmalı. Peki nasıl? Bu yazıda adım adım bunu anlatmaya çalışacağım.

Facebook Mağazası Nedir?

Facebook mağazası, facebook üzerindeki işletme sayfanızdan ürünlerinizi listeleyip satabileceğiniz bir facebook pages özelliğidir. Mevcut ürünlerinizi mağaza açarak listeleyebilir facebook takipçilerinize sayfanızdan ayrılmadan ürünü seçerek alışveriş tecrübesini yaşatabilirsiniz.

Facebook Mağazası Açmak için Ne Gerekli?

Facebook mağazası herkesin açabileceği ve kullanabileceği bir facebook özelliği. Bir facebook hesabı ve bir facebook işletme sayfası sahibi iseniz facebook mağazası oluşturabilirsiniz.

Adım 1. Facebook Sayfasını Alışveriş Şablonuna Dönüştürmek

Yapacak ilk iş facebooktaki işletme sayfasına giriş yapmak, bu işlemi yaparken facebook sayfasında yönetici yetkiniz olması gerektiğini unutmayın.

Facebook sayfasında soldaki menü sekmesinde mağaza linki yer almakta buna tıklayarak işleme başlıyoruz.

Ana Sayfa linki altında bulunan Mağaza linkinden başlayabilirsiniz.

Sayfanızda mağaza linki yok mu? O zaman sağ üstten ayarlar diyerek şablonlar ve sekmeler bölümüne gidiyoruz.

Buradaki sekmelerde Mağaza yoksa Mevcut şablon düzenleme linkine tıklayarak sayfa şablonunuzu Alışveriş olarak değiştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra Mağaza linki otomatik olarak sayfanıza gelecektir.

Şablonlar ve Sekmeler menüsünde Mevcut Şablon seçeneğini Alışveriş yapabilirsiniz.

Adım 2. Mağaza Kurulumu

Gerekli ayarları yapıp mağaza linkini sayfamızda aktif ettikten sonra bu linke tıklayarak mağaza kurulumuna geçebiliriz.

Mağaza linkine tıkladığımızda karşımıza koşulları kabul ettiğimizi bildireceğimiz bir ekran gelecek. Ekrandaki linke tıklayarak ilke ve koşulları okuyabilirsiniz.

Koşul ve İlkeleri kabul ederek mağaza kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Kabul ediyorum seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

Adım 3. Alışveriş Yöntemi

Facebook iki adet alışveriş yöntemi sunmakta;

 • Satın Alma Mesajı
 • Başka Bir İnternet Sitesinde Alışveriş
Satın alma mesajı ya da başka bir internet sitesinde alışveriş

Satın alma mesajı seçeneği ile ilerlerseniz ürünlerinizi ziyaretçiler satın almak istediğinde size messenger üzerinden bir mesaj iletilir. Bu mesaj üzerinden ziyaretçi ile iletişim kurarak satışı bitirebilirsiniz.

Diğer seçenek olan başka bir internet sitesinde alışveriş seçeneğinde ise her ürüne mevcut satış platformunuzdaki ürünün linkini vererek satın almak isteyen kişiyi direkt o platformdaki ürüne yönlendirebilirsiniz.

Peki Hangisini seçmeliyim?

İlk seçenekte hiç bir ekstra eticaret mağazası olmaksızın ürünlerini listeleyebilme ve satabilme imkanı verdiği için hali hazırda bir eticaret sistemi olmayıp satış yapamak isteyenler için güzel bir seçenek. Fakat her adım birebir konuşarak halledileceği için zaman alan bir sürece dönüşebilir.

Diğer seçenek ise zaten ürüne karar vermiş olan müşteriyi direkt olarak site üzerinde ürün sayfasına yönlendireceği için daha hızlı ve efektiftir. Tabi bu seçenek için mevcut bir eticaret satış sistemine sahip olmanız gerekmektedir.

Bu rehberde ikinci seçeneği seçerek ilerleyeceğiz. Fakat mağaza açılış sürecinde çok fark yaratan bir seçim değil. Sadece ürün sayfasında oluşan farklılığı aşağıda göstereceğim.

Bu kısımda da tercihimizi yaptıktan sonra son adımda para cinsini soruyor TL ya da döviz cinsinde satış yapılacaksa para birimini seçip mağazamızı oluşturmuş oluyoruz.

Para birimini seçerek mağazamızı oluşturuyoruz

Adım 3. Ürün Yükleme

Bu adımları tamamladıktan sonra herhangi bir hata almadıysanız facebook mağazanız tamamlanmış olacak ve aşağıdaki gibi görünecek.

Ürün eklemeye hazır mağaza görüntüsü

Artık her şey hazır. Ürün ekle butonuna tıklayarak ürün eklemeye başlayabiliriz.

Ürün ekleme adımı çok basit bir kaç giriş barındırıyor. Bunlar;

 • Ürün adı
  • Ürün adını düzgün ve doğru vermeniz kullanıcının ürün detayına girmesi açısından faydalı olacaktır.
 • Ürün fotoğrafları ve/veya videosu
  • Ürün oluşturmak için en az bir fotoğraf eklemelisiniz. Ekstra fotoğraflar ya da video eklemek de tercihinize kalmış.
 • Fiyat
  • Ürününüzü yayınlamak için fiyat da girmelisiniz.
 • Açıklama
  • Açıklama müşteri ürününüze tıkladıktan sonra gelen sayfada göreceği önemli bir kısımdır, müşteri için gerekli bilgileri vermeniz satışa dönmesine yardımcı olacaktır.
 • Ürün satın alma linki
  • Mağazayı oluştururken başka bir internet sitesinde alışveriş seçeneğini seçmiştik. İşte burada ürünün linkini yapıştırarak satın almak isteyen müşteriyi internet sitesindeki ürün sayfasına yönlendireceğiz.

Bu kısımları doldurarak kaydet dediğinizde; tebrikler, mağazanızda ilk ürünü oluşturmuş bulunuyorsunuz. Oluşturduğunuz ürün mağazanızda aşağıdaki gibi görünüyor.

Eklenen ürünün mağazada görünümü

Ziyaretçi ürüne tıkladığında açılan ekranda girmiş olduğunuz ayrıntıları görüntüleyerek dilerse alışverişi tamamla butonuna tıkladığında ürün ayrıntılarında girmiş olduğunuz satın alma linkine yönleniyor.

Ürün gösterimi

Bu kısımda facebooktan çıkmış oluyor ve kendi satış mecranızda satın alma işlemini tamamlıyor.

Eğer mağazayı oluştururken başka bir internet sitesinde alışveriş yerine satın alma mesajı seçeneğini tercih ettiyseniz müşterinin satın alma butonunu tıklaması ile messenger üzerinden size mesaj geliyor ve burada süreci tamamlamak size kalıyor.

Satın alma mesajı seçildiğinde ürün sayfası

Adım 4. Ürün Yönetimi

Ürününüzü de ekledikten sonra ürünlerin altında koleksiyonlar diye bir bölüm olduğunu göreceksiniz. Burada yeni koleksiyon oluşturabilir ürünlerinizi koleksiyonlara göre kategorilendirebilirsiniz.

Facebook Mağazası Koleksiyonlar

Koleksiyonları kategori mantığında düşünebilirsiniz. Koleksiyon ekle dediğinizde aşağıdaki ekrana yönleneceksiniz ve burada ürünlerinizi çeşitli koleksiyonlar oluşturarak kategorize edebilirsiniz.

Facebook Ürün Koleksiyonları Düzenleme

Aynı sayfada sol menüde Alışveriş başlığı altında Ürünler ve Koleksiyonlar adlı linklerden düzenlemelerinizi gerçekleştirebilir, mağaza ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Facebook mağazanız artık satış yapmaya hazır diyebiliriz. Yaşadığınız sorunlar ile ilgili Facebook Yardım’a ulaşabilirsiniz.

Eğer mağaza oluşturma ile ilgili aklınıza takılan bir konu varsa yorum olarak aşağıdan yazabilirsiniz.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 Comments

 1. selam
  yazi için tskler instagram uzerinden boyle calısmayı yapabilir miyiz?

 2. Sosyal medyanın kullanımı günümüzde çok önemli, bilgilendirme için teşekkürler.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.