Facebook Sayfalarında Yapılan En Büyük 10 Hata

Günümüz sosyal medyasında facebook büyük bir alan kaplıyor, bir çok marka ve kuruluş facebook üzerinden pazarlama ve reklam kampanyaları düzenliyor. Bir facebook hayran sayfası nasıl yönetilir ve facebook hayran sayfası nasıl üye toplar? Socialbakers.com sitesi facebook sayfalarında yapılan hataları araştırmış gelin bunları inceleyelim.

Facebook Hayran Sayfanızda Yapılmaması Gerekenler

Facebook Hayran Sayfanızda Yapılmaması Gerekenler

1.Gün içinde çok fazla yapılan gönderiler.
Markalar için önerilen günlük gönderi sayısı 1-2 dir. Bu sayı medya şirketleri için 5-10 olabilir. Bunun yanında çok sık aralıklarla gönderi yapmak sağlıklı değildir, bir gönderiden 5 dakika sonra yeni bir gönderi yapmak insanları soğutacaktır.

2.Yorumlarda yorum sahipleriyle iletişime geçmemek.
Sayfa yöneticileri genellikle sayfa üyeleriyle iletişime geçmeyi unuturlar ve sorulan soruları cevaplamazlar. İnsanlar ne kadar saçma ya da gereksiz sorular sorsa da bir sayfa yöneticisi bunları mutlaka cevaplamalıdır.

3.Sayfa üyeleriyle tartışmak.
Bu gerçekleşebilecek en kötü durumlardandır. Eğer kızgın bir üyeye sahipseniz, onu politik cevaplarla sakinleştirmeye çalışın. İkili tartışmadan uzak durun.

4.Olumsuz yorumları silmek.
Ne kadar sinirlenseniz de kesinlikle olumsuz yorumları silmeyin.

5.Facebook kurallarına aykırı kampanyalar.
Kendi sayfanız kendi üyeleriniz de olsa facebook sizin değil ve bir takım kurallara sahip. Facebook kurallarının dışına çıkmayın bulunduğunuz yerin düzenine uyum sağlayın.

6.Tek bir çeşit içerik sunmak.
Sunduğunuz içeriklerin çeşitli türlerde olması önemlidir. Facebook birden fazla tür için size olanak sağlamaktadır(fotoğraf, yazı, video vb.) bunları değerlendirin.

7.Uygulamaları ve sekmeleri kullanmamak.
Facebook’un en güzel yanlarından biri topluluk üyelerini arttıracak ve sizi diğerlerine duyuracak kampanyalar yapabilmenize olanak sağlamasıdır. Uygulamaları ve sayfalarınızda sekmeleri kullanarak bunları işlevlendirin.

8.Üyelerinize cevap vermemek.
Sosyal medyada üyelerinize cevap vermemek ve onlarla iletişime geçmemek, ya da kriz durumlarında gerekli zamanda iletişime geçmemek bir hatadır. Eğer markanızda ya da işletmenizde bir kriz varsa insanlar dışarıdan sosyal medya üzerindeki tepkilerinize ve desteğinize göre sizi yargılayacaktır ve bu da sizi etkileyecektir. Destek verin, soruları cevaplayın ve bunu olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleştirin.

9.Üyelerinizi sürekli kendi sitenize göndermek.
Facebook sayfalarınızda sadece sitenizin bağlantılarını paylaşarak onları sitenize göndermek, sosyal medyada topluluğunuzu aktif tutmak için en iyi yol değildir.

10.Facebook sekmelerini kullanmamak.
Sekmeler facebook sayfalarınızın en önemli parçalarından biridir. Bu sekmeler sayfanıza ilk defa gelen kullanıcıyı topluluğunuza davet etmek için en etkili yollardandır. Bu sekmeleri kullanan sayfaların %40 daha hızlı büyüdüğü gözlemlenmiş.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.