Eticaret Siteleri İçin 2019 Pazarlama Trendleri

İnternet çok canlı ve değişken bir yer. Bunun içerisinde eticaret firmalarını yakından ilgilendiren pazarlama stratejilerinin de sürekli değiştiği ve evrildiği bir gerçek. Bu gerçekle birlikte sonuç olarak iş stratejimizi sürekli gelişen teknolojiye göre uyarlamalı ve işimizi büyütmek için daha fazla çalışmalıyız.

2019 yılı hedeflerimize ulaşmak için öne çıkan dijital pazarlama trendlerini derledik.

Chat Botları

Chatbotlar yavaş yavaş eticaret dünyasına girmeye başladı. Bir çok eticaret sitesinde müşteriler bu botlarla konuşarak aradığına ulaşabiliyor. Gelen ziyaretçiyi istediği yere yönlendirirken eticaret sitesine büyük ölçüde zaman ve rahatlık kazandırıyor.

Müşteri açısından chatbotların insan dokunuşundan uzak olduğu için antipatik görünüyor gibi düşünüşebilir. Ancak bir çok müşteri, gerçek insan yerine bu akıllı chatbotlar ile iletişime geçmeyi tercih edebilir, çünkü daha hızlı çözüme ulaştırabilirler, veri saklama ve erişme kabiliyeti insana göre daha yüksek ve ayrıca insanın duygusal ağırlığını taşımıyorlar.

Sesli Arama

Teknoloji geliştikçe teknolojiye bağlı diğer durumlar ve süreçler de kaçınılmaz olarak gelişiyor. Google tarafında arama üzerine yapılan değişiklik ve geliştirmeler şirketleri buna adapte olmaya zorluyor. Siri ve alexa gibi sözlü iletişim kullanan cihazların da hayatımıza girmesiyle sesli arama da kullanımını artırmakta.

Bunu kendi tarafımızdan eticaret sitesi yöneticileri olarak bakarsak yeni bir zorluk da diyebiliriz yeni bir fırsat da diyebiliriz. Bakış açısını seçmek sizin tercihiniz.

Bu teknolojiye adapte olmaya çalışırken bi takım geliştirmeler yapmak zorundayız. Öncelikle insanların yazdıkları ve söyledikleri farklı olabilir. Ayrıca aramayı yaptıktan sonra sesli olarak cihazdan bir cevap gelir ve diğer alternatifler görmezden gelinir. Bu trend arttıkça verilmesi gereken önem de artacak ve sesli arama önümüzdeki yılda önemli bir konuma gelecek.

Görsel Arama

İnternet üzerinden bir ürün satıyorsanız, ürününüzün görseli çok önemli bir konumda demektir. Satın alma kararı verirken görsel büyük önem taşıyor. Google görsel aramanın hayatımıza getirdiği kolaylıklar belli. Artık bir çok insan görsel ile aradığına ulaşmaya çalışıyor. Görseldeki ürünleri bulan uygulamalar yapılıyor.

Pinterest yakın zamanda bir ürünün fotoğrafı ile o ürünü nereden alabileceklerini bulan aracı Lens’i duyurdu.

Bu gelişmeler yakın zamanda artacak ve kullanım oranı yükselecek gibi duruyor. Kendinizi bu trend dışında bulmamak için gerekli çalışmaları yapmak ve görsellerinize gereken önemi vermeniz gerekiyor.

Video

İçerik pazarlaması her geçen gün yerini sağlamlaştırırken içerik türleri arasında video da kendine yer edinmeye başlıyor. Kullanıcıların %50’den fazlasının ürün videolarının ürün alışverişini daha güvenli hale getirdiğini düşündüğünü biliyor muydunuz?

Video üretimi zaman ilerledikçe daha düşük maliyetli ve daha az zamanda gerçekleştirilebilecek hale geliyor. Haliyle eticaret dünyasında da kullanımı artıyor. Şirketlerin %70’den fazlası video ile pazarlamanın dönüşüm oranını artırdığını belirtiyor. Siz de ürünlerinizi pazarlamada videonun gücünden yararlanarak hem müşterilere karşı güven sağlayabilir hem de satış oranlarınızı artırabilirsiniz.

Sonuç

Aslında tüm bu çalışmaların odak noktası kullanıcı deneyimini iyileştirme. Tamamen bunun üzerine kendi iş modelinizi geliştirebilirseniz, marka gelişimine güzel bir katkıda bulunmuş olacaksınız demektir.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. beğeni ile takip ediyorum

  2. Chatbot çoğunlukla itici karşılanıyor. Bu yüzden iletişim yolu genelde telefon ile sağlanmaya devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda yapay zeka geliştikçe değeri ve kullanımı artabilir. Google görseller ise her geçen gün değeri daha da artan bir diğer arama kriteri haline geldi. Google görsellerede özel bir on page çalışma yapılması şart aksi takdir de satışları optimize etmek ve artırmak pek mümkün olmuyor. Güzel bir değerlendirme olmuş teşekkürler.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.