"Eski Sevgiliye Kapak" Viral Reklam Başarısı Gititigidiyordan

Bir zamanlar gündemin büyük kısmını meşgul eden kişiden kişiye yayılarak olay konu haline gelen Fulya’nın eski sevgiliye kapak videosunu bilmeyen yoktur. İlk çıktığı anda kimileri reklam kimileri ise gerçek olduğunu savunuyordu, bir süre sonra olayın gittigidiyorun bir viral reklam çalışması olduğu anlaşıldı.

24 Temmuz 2009 tarihinde hayata geçirilen “Eski Sevgiliye Kapak” isimli gittigidiyorun viral kampanyası 3 Kasım 2009′da gerçekleşen Digital Age Konferansı’nda, konferans katılımcıları arasında yapılan oylama sonucunda, oyların %31′ini alarak 2009′un en başarılı dijital kampanyası seçildi. Kampanya videosunu ve kampanyanın başarı hikayesini anlatan kısa filmi aşağıda izleyebilirsiniz.

Fulya’nın İntikamı Viral Reklam Başarısı from Bursa Tv on Vimeo.

Yılın dijital hikayesi: Fulya’nın intikamı

Digital Age Dergisi tarafından düzenlenen 3. Digital Age Konferansı kapsamında yapılan ‘Dijital Başarı Hikâyeleri’ oturumunda 10 kampanya arasından ‘En Başarılı Dijital Hikaye” seçildi.
Kampanyaların ajansları ve reklamverenleriyle birlikte sunulduğu oturumun kazananı, Paramarka tarafından Gittigidiyor için düzenlenen “Eski Sevgiliye Kapak” kampanyası oldu.
Dijital pazarlamanın yeni ufuklarının mercek altına alındığı  3. Digital Age Konferansı sunumlarının sonunda, aralarında Bosch, Sprite, Windows 7, Rexona, Orkid, Coca Cola, Gitti Gidiyor, Wirofon, Mariachi ve Lipton gibi markaların yer aldığı 10 proje, ajanslar ve reklamverenleri tarafından Digital Age katılımcılarıyla paylaşıldı. Oturumun sonunda katılımcılar cep telefonları aracılığıyla beğendikleri projeye SMS göndererek günün en başarılı dijital hikayesini seçtiler.
‘Yakınsama ve Dijital Pazarlama’ temasıyla gerçekleştirilen 3. Digital Age Konferansı kapsamında düzenlenen ‘Yılın Dijital Başarı Hikâyeleri’ oturumunda ‘En Başarılı Dijital Kampanya’,  Paramarka Yönetici Ortağı Kübra Sönmez ve Gittigidiyor/eBay Pazarlama Müdürü Hakkı Arıkan’ın sunduğu  “Gitti Gidiyor – Eski Sevgiliye Kapak” viral kampanyası oldu.  İkinciliği ise C-Section Yaratıcı Ortağı Enis Orhun ve Coca-Cola Aromalı  Gazlı İçecekler Pazarlama Müdürü Sinem Bozoklar’ın sunduğu “Sprite’tan Acımasız Gerçekler” kampanyası aldı. En beğenilen üçüncü kampanya ise, Coca-Cola Grup Marka Müdürü Onur Dedeköylü ve Mobilera Genel Müdürü Zehra Öney’in sunumunu gerçekleştirdiği “Coca-Cola ile Interaktif Müzik Deneyimi oldu.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  1. resmen ağzım açık kaldı :S Nasıl alçakça bi reklam stratejisidir bu çözemedim.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.