E-mail Marketing ve Sosyal Medya Marketingi Entegre Hale Getirmek

E-posta iletişimlerinizde sosyal medyayı kullanmıyor ve nasıl neden kullanmanız gerektiğinizi düşünüyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

E-posta ve sosyal medya ikisi de kendi üzerinde belli bir etkiye sahiptir. Ancak bir araya gelirlerse çok güçlü bir takım gibi etki bırakabilirler.

E-posta Öldü mü?

Bu makalede e-mail marketing ile sosyal medyayı birleştirdiğinizde neler kazanırsınız okuyacaksınız. Daha sonra e-posta kullanıp kullanmamak size kalıyor.
Elbette e-postadan vazgeçen ve onu sosyal medya ile değiştiren şirketlerin örnek çalışmaları vardır. Fakat emin olabilirsiniz ki bunlar istisnalardır.

StrongMail’in yeni yaptığı bir anket ile iş liderlerinin üçte ikisinden fazlasının (%68) 2012 yılı içerisinde e-mail marketing çalışmalarına sosyal medyayı eklemeyi düşündüklerini görüyoruz.
Marketers to Integrate Social Media and Email in 2012

E-posta artık öldü diye düşünenlerden olabilirsiniz. Tekrar düşünün.
Bu yazı ve SmarterTools tarafından hazırlanan e-postanın değeri adlı infografik ile e-posta öldü efsanesi tekrar düşünmenize yardımcı olacaktır.

Düşünmek için başka sebeplere mi ihtiyacınız var? Bu hafta e-postanızı kaç kere kontrol ettiniz? Bugün kaç kere kontrol ettiniz? Bu yazıyı okumadan önce mi?

Email ve Sosyal Medya

Email ve Sosyal Medya

Neden Entegrasyon Önemli?
E-posta kampanyaların içine neden sosyal medyayı dahil edelim ki? Neden bir e-posta abonemizi sosyal ağlarımıza dahil edelim? Ya da sosyal medya takipçilerimizi e-posta listemize almak ne fayda sağlayabilir? Neden bu iki alanı birbirine entegre edelim?

E-posta gönderilerinize sosyal paylaşım seçenekleri eklemek ve buna teşvik etmek şu sebeplerden dolayı önemlidir;

– E-postalarınızın erişilebilirlik ağını büyütecektir. Ne kadar insan paylaşırsa o kadar fazla kişiye ulaşmış olacaksınız.
– Ana kitlenizi tanımanızı sağlayacaktır. Çoğu e-mail marketing servisinde istatistikleri takip edebilmektesiniz. Bu istatistiklerle kimlerin ürün ya da hizmetinizle ilgilendiğini görebilir, gerekirse onlara özel marketing çalışması yapabilirsiniz.
– Mail listenizin büyümesini sağlayacaktır. E-postalarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayarak yeni aboneler kazanabilirsiniz.

E-posta gönderilerinize sosyal bağlantılarınızı eklemek ve teşvik etmek şu sebeplerden dolayı önemlidir;

– Hedef kitlenize farklı ulaşım seçenekleri sunacaktır. Her bireyin iletişimde kullandığı platformların sıklığı değişmektedir. Bunu yaparak kişilere sık kullandığı platformdan takip etme seçeneği sunarak ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz.
– Farklı platformlar ile hedef kitlenize bağlanma fırsatı sunacaktır. Her platformda farklı bir şekilde hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Youtube, twitter, facebook bunların hepsi farklı iletişim seçeneklerine sahiptir. Bunlar ile farklı yollardan da hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
– Mesajınızın ulaştığı kitleyi genişletecektir. Neden sadece mail kitlesi ile sınırlı kalmalısınız ki? Diğer yolların avantajlarını da kullanın.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.