Çok Sayıda Resim Boyutlandırma ve Türünü Değiştirme

Çok sayıda resim ya da fotoğraf boyutlarını küçültmek ya da türünü değiştirmek genelde angarya bir iş olmuştur. Türk yazılımcısı işin pratiğini bularak güzel bir program yazmış. Programın ne işe yaradığı ve indirme linki aşağıda yer almaktadır. Bu güzel program için Blog Gazanya‘ya teşekkürler.

toplu resim düzenleme ve toplu resim türü değiştirme
Resimde gördüğünüz üzere tek bir ekrandan oluşan bu program ile bir dizindeki resim dosyalarınızı toplu olarak boyutlandırabilir ya da dosyalarınızı farklı bir türde kaydedebilirsiniz.
*.bmp , *.emf , *.Exif , *.gif  , *. Jpeg ,  *.Png , *.Tiff , *.Wmf  dosya türlerini birbiri arasında istediğiniz türe çevirebilirsiniz. İstediğiniz boyuta küçültebilir ya da büyütebilirsiniz. Genişlik ve yükseklik alanlarını 0 (Sıfır) yazdığınız takdirde orjinal boyutu korunacak ve resmi istediğiniz formatta kaydedecektir. Listeden sağ tuş ile istemediğiniz resimleri kaldırabilirsiniz.
Vb.net ortamındaki BackgroundWorker nesnesini kullanmayı da öğrendik. Bu nesneyi daha sonra anlatacağım. Bu nesne sayesinde ne kadar çok dosyanız olsa da Program yanıt vermiyor hata mesajını almayacaksınız.
Program FrameWork 2.0 üzerinde yazıldığı için bilgisayarınızda dotnetfx kurulu olması gerekmektedir. FrameWork 2.0 buradan indirebilirsiniz.

Kurulum istemeden kullanabileceğiniz Resim Boyutlandırma aracını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.
http://blog.gazanya.com/wp-content/uploads/2009/12/ResimBoyutla.exe

Bunun yanında online resim düzenleme boyutlandırma için –>  Online Resim Boyutlandırma

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.