Başarının Formulü Sosyal Medya

Özellikle ülkemizde bir çok çalışan iş yeri yasağı nedeniyle gün içinde sosyal medya sitelerine giriş yapamıyor. Çoğu şirket verimliliği arttırmak amacıyla sosyal medya sitelerini yasaklıyor. Evolv tarafından Fortune 500 listesine girmiş şirketler üzerinde yapılan bir araştırma, bu uygulamanın aslında tam tersinin doğruluğunu ispatlıyor. Rapora göre; iş yerinde sosyal medyayı kullanabilmek verimliliği arttırıyor ve bu yasağa maruz kalmayan çalışanlar daha üretken.

Sosyal Medya Başarıya Götürüyor

Sosyal Medya Başarıya Götürüyor

Kullandığınız sosyal ağ sayısı ne kadar fazlaysa, işyerindeki başarınız da o kadar artabilir. Fortune 500 listesindeki şirketler üzerinde araştırmalar yapan Evolv’un hazırladığı rapor, sosyal medyaya bağlı çalışanların daha üretken olduğunu ortaya çıkardı.

Kullanılan sosyal ağ sayısıyla üretkenlik arasında doğrudan bağlantı bulunduğunu belirten araştırma, mesai saatlerinde çalınların genelde dört sosyal medya ağına girdiklerini belirtti. Facebook, Twitter, Pinterest veya LinkedIn gibi sayfaları düzenli olarak kullanan çalışanların, satışlarda daha başarılı olduğu ve müşteri hizmetlerinde daha hızlı hızlı ve iyi tepki verdikleri anlaşıldı.

Sosyal ağ kullanan çalışanların üretkenliği, kullanmayanlara kıyasla daha fazla iken, çalışma süreleri de belirgin bir şekilde yüksek çıktı.

Mashable sitesinin haberine göre, sosyal ağlara bağlı yaşayan çalışanlar ortalama 94 gün çalışırken, sosyal ağlardan uzak kalanlar 83 günlük görev süresi ortaya koydu.

PERFORMANS SOSYAL AĞLARLA ARTIYOR
İstatistikler, beş sosyal ağ kullanan kişilerin, dört sosyal ağ kullananlara kıyasla az da olsa daha başarılı olduğunu gösterdi.

Beş sosyal ağ kullananlar, şatışları yönetme ve müşteri hizmetlerinde sırasıyla yüzde 1,5 ve yüzde 2.8 oranında daha başarılı oldu. Ortalama görev süreleri ise 92 gün olarak belirdi.

Evolv, sosyal medya ağlarının iş performansı üzerindeki etkisini ‘bilgisayar okur-yazarlığı’na bağladı. Bir diğer faktör ise çalışanların daha sosyal hale gelmesiyle müşteri ve iş ilişkilerinde kendilerini geliştirmesi olarak ifade edildi.

Rapor, sosyal medyanın sadece zaman öldürmek değil, çalışanlar için performans artırıcı bir etkisi olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

 

İlgili haber: http://www.ntvmsnbc.com/id/25433214/

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Dünya Alzheimer Günü
TEDxReset 2013 İstanbul

3 Comments

  1. şirketteki arkadaşlarım face yüzünden işlerini yapamaz duruma geldiler şu anda forget denen bir yazılımla bütün net ile irtibat kesen bir program kullanılıyor bence işin cıgırını cıkartanlar çok teşekkür ediyorum.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.