Barış Manço | 10 Yılın Ardında

Barış Manço sadece bir şarkıcı bir sanatçı değil, bir zamanların çocuklarının öğretmeni, abisi, amcası… Yaşadığı zamanların Türkiye’nin kültür elçiliğini yapmış önemli bir isim… Şimdi 10 yıl geçmiş onu yitirişimizin ardından… Özledik…

Barış Manço Fransa’da bir televizyon kanalının canlı yayın konuğudur. Karşısında ise küstah bir spiker vardır.
Sürekli olarak Türklerin barbarlığından, geçmişte Avrupa’ya yaptıklarından dem vurmaktadır.
Bir, iki, üç sonunda Barış Manço dayanamaz..
Spikere sorar: “Yanınızda hiç kağıt paranız var mı?”
Spiker şaşırır, “Var ne olacak” der.
Manço ısrar edince cebindeki kağıt paraları çıkarır.
Barış Manço programın başında “Anahtar” adlı şarkısını söylemiştir ve bu şarkının sözleri “Beş Akif bir saat kulesi, beş Fatih bir Mevlana, iki Mevlana bir Sinan” şeklindedir ve o dönemde kağıt paraların üzerindeki tarihi kişilerin resimleridir. Ve Manço’ya o an yapacağının ilhamını bu şarkı vermiştir.
Barış Manço spikerin cebinden çıkardığı banknotları alır ve spikere sorar:
“Bu paranızdaki resim kimin?”
“General bilmem kim.” Manço sırayla bütün paralardaki kişileri sorar. Hepsi birer komutan, birer savaş kahramanıdır.
Ardından Manço cebindeki Türk paralarını çıkarır.
“Bak” der sunucuya, “Bu paranın üzerindeki kişi Mevlana’dır, büyük bir filozoftur. Bu paranın arkasındaki ise Sinan, büyük bir mimardır. Bu paradaki Fatih Sultan Mehmet’tir ve adaletin sembolüdür. Bu da Atatürk’tür, yani ‘Yurtta barış dünyada barış’ diyen kişi. Biz medeni insanlar olduğumuz için paralarımızın arkasına medeniyetimizi simgeleyen atalarımızın fotoğraflarını bastık. Sizin ise ne bastığınız ortada.” Spiker kıpkırmızı olur.

Barış Manço
(d. 2 Ocak 1943, İstanbul – ö. 1 Şubat 1999, İstanbul)
Türk besteci, şarkı sözü yazarı, gezgin ve TV programı yapımcısıdır. Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucu üyelerindendir. Müziğe başlangıcı Galatasaray lisesinde olmuştur.

Profesyonel Müzik Yaşantısı

1969 baharında “Dağlar Dağlar”la büyük bir çıkış yaptı. Albüm beş ayda 700.000 adet satışa ulaştı. Bu çalışma, sanatçıya Altın Plak Ödülü’nü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar’la çalıştı. Askerliğini Polatlı’da asteğmen olarak 1971 – 1973 yılları arasında yaptı. 1973’de Kurtalan Ekspres’ini kurdu. İlk klibini yine aynı yıl “Hey Koca Topçu”ya çekti. 1975’te ilk albümü “2023”ü yaptı.

1980 yılında Altın Orfe’de “Nick The Chopper” ve “Ben Bir Şarkıyım” adlı Bulgar şarkısıyla da altın madalyalar aldı. 1981’de çıkardığı “Sözüm Meclisten Dışarı” adlı albümündeki Dönence isimli şarkısı, ilk Türk Psychedelic Rock olarak kabul görür. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na “Kazma” adlı şarkısıyla katıldı. Ancak kendi isteğiyle bu parçayı ön elemeden çekti.

Bestelediği 200’ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Arapça, Bulgarca, Flemenkçe, Fransızca, İbranice, İngilizce, Japonca, Kürtçe ve Yunanca olarak yorumlandı ve Barış Manço, kimi şarkılarını günlük hayatından aldı. “Domates, Biber, Patlıcan”, buna bir örnektir.Ayı şarkısında çocuklarıyla pikniğe giderken düşünüyor: Benim çocuklarım hayvanları tanımıyor diyor ve hayvanat bahçesine gidiyor…

TV programcılığ

1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7’den 77’ye”, 1998 Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı. “Ekvatordan Kutuplara” isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek 600.000 km.’ye yakın yol kat etti. Ayrıca “4 × 21 Doludizgin” adında bir talk-show programının yapımcılığını yaptı.

Sinema

* Baba Bizi Eversene-1975 (1975-01-02) sanatçının tek bir sinema filmi yapıtıdır.

Mahir [Barış Manço], patron yardımcısı ve satış temsilcisi olarak çalıştığı ilaç fabrikasının sahibi Fazıl Bey’in [Hulusi Kentmen] kızı Sevim [Meral Zeren] ile yıllar önce bir aşk yaşamışlar; fakat Fazıl Bey buna karşı çıkarak kızı Sevim’i, Mahir’i unutması için yurtdışına göndermiştir. Yıllar sonra Sevim Türkiye’ye geri döner ve Mahir’le tekrar aşk yaşamaya başlar. Fazıl bey, Mahir ile Sevim’in evlenme isteğine karşı çıkar. Bu arada, Fazıl Bey’in oğlu ve Sevim’in erkek kardeşi olan Erol [Sinan Ecer] ile birlikte olan Şermin [Serpil Nur], doğurduğu bebeği Erol’a bırakır. Erol, bu bebeğin kendisine ait olduğu yalanına inanarak paniğe kapılır. Mahir ile evlenmenin yollarını arayan Sevim, Erol’la ve Mahir’le anlaşarak, bebeğin kendilerine ait olduğunu söylerler ve Fazıl Bey’in bebek sayesinde kendilerini evlendireceğini düşünürler… Bundan sonra da komik olaylar gelişmeye başlar…

Adı: Baba Bizi Eversene
Yapım: Erman Film
Yapım Yılı: 1975
TV Telif Hakkı: Show Tv, TGRT, TRT-1
Sponsor: CIBA-GEIGY
Yönetmen: Oksal Pekmezoğlu
Senaryo: Ahmet Üstel
Kamera ve Foto Direktörü: Kenan Kurt
Renk Uzmanı: Türker Vatan
Montaj ve Senkron: İsmail Kalkan
Negatif Montaj: Mahmut Eskici
Sesleri Alan: Necip Sarıcıoğlu
Müzik: Barış Manço ve Kurtalan Ekspres
Prodüktör: Hürrem Erman
Stüdyo: Yeni Stüdyo
Oyuncular: Barış Manço, Meral Zeren, Hulusi Kentmen, Serpil Nur, Sinan Ecer, Bilge Zobu, Diler Saraç, Ali Cağaloğlu, Feridun :Çölgeçen, Erdoğan Güz

Ödülleri

Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödül aldı. Bunlardan bazıları şunlardır:

* 1991’de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı unvanı
* Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı
* Uluslararası Teknoloji Ödülü
* Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı
* Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı
* Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri
* 200’ün üzerinde şarkısı olduğu için 12 altın ve bir platin albüm ve kaset ödülü kazandı.

Gülpembe

Sen gülünce güller açar Gülpembe,
Bülbüller seni söyler, biz dinlerdik Gülpembe.
Sen gelince bahar gelir Gülpembe,
Dereler seni çağlar, sevinirdik Gülpembe.

Güz yağmurlarıyla bir gün göçtün gittin,
İnanamadık Gülpembe.
Bizim iller sessiz, bizim iller sensiz,
Olamadı Gülpembe.
Dudağımda son bir türkü Gülpembe,
Hala hep seni söyler, seni çağırır Gülpembe.

Dudağımda son bir türkü Gülpembe,
Hala hep seni söyler, seni çağırır Gülpembe.
Gözlerimde son bir bulut, Gülpembe,
Hala hep seni arar, seni bekler Gülpembe.

Albümleri

* Dünden Bugüne, 1972 (Sayan)
* 2023, 1975 (Yavuz Plak)
* Sakla Samanı Gelir Zamanı, 1976 (Yavuz)
* Nick the Chopper, 1976 (Yavuz Plak)
* Yeni Bir Gün, 1979 (Yavuz ve Burç Plakçılık)
* 20. Sanat Yılı Disko Manço, 1980 (Türküola)
* Sözüm Meclisten Dışarı, 1981 (Türküola)
* Estağfurullah… Ne Haddimize!, 1983 (Türküola)
* 24 Ayar Manço, 1985
* Değmesin Yağlı Boya, 1986 (Emre Plakçılık)
* 30 Sanat Yılı Fulaksesuar Manço-Sahibinden İhtiyaçtan, 1988 (Emre Plakçılık)
* Darısı Başınıza, 1989 (Yavuz ve Burç Plakçılık)
* Mega Manço, 1992 (Emre Plak)
* Müsaadenizle Çocuklar, 1995 (Emre Plak)
* Live in Japan, 1996 (Emre Plak)
* Mançoloji, 1999 (Emre Plak)
* Barış Manço Anıma

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

4 Comments

 1. Hello
  fluoxetine 20 mg

  See your doctor immediately if you have one or more of these symptoms: mood or behavior changes, anxiety, panic attacks, sleeping difficulties or feelings of impulsive, irritable, agitated, hostile, agressive, restless, hyperactive both mentally or physically, more depressed.
  [url=http://c3library.com/]prozac medication[/url]

  Tell your doctor, too, if you are allergic to any kinds of drugs, or if you have cirrhosis of the liver, kidney disease, diabetes, epilepsy, bipolar disorder or a history of drug abuse.
  http://c3library.com/ – prozac pharmacy
  And wait for at least 5 weeks after stopping Prozac before taking an MAOI.

 2. Sayfanızın yorum bölümüne bizede yer verdiğiniz için teşekkür ederiz, sizleri yatcılık ile bilgilendirmek için yazdıklarımız yıllarca biriktirdiğimiz tecrübelerimizdir.satılık tekne, konusundaki bilgilerimizi kısa net ve konsantre olmasını ve kolayca anlaşılmasına gayret ettik sizlere yardımcı olmasını umuyoruz. yatlar hakkında bilmediklerinizi öğrenecek,satılık motoryat, satılık gulet, satılık yelkenli, tekneleri alırken dikkat etmeniz gerekenleri uygulayarak belkide yapacağınız büyük yanlış ve para kaybını önleyeceksiniz.ev almaktan daha çok dikkat ve bilgi isteyen bu iş için gereken bilgiler biraz olsun incelenirse sizi pek çok masraftan kurtaracaktır.

 3. I actually knew about most of this, but having said that, I still found it helpful. Nice job!

 4. Sayfanızın yorum bölümüne bizede yer verdiğiniz için teşekkür ederiz, sizleri yatcılık ile bilgilendirmek için yazdıklarımız yıllarca biriktirdiğimiz tecrübelerimizdir.satılık tekne, konusundaki bilgilerimizi kısa net ve konsantre olmasını ve kolayca anlaşılmasına gayret ettik sizlere yardımcı olmasını umuyoruz. yatlar hakkında bilmediklerinizi öğrenecek,satılık motoryat, satılık gulet, satılık yelkenli, tekneleri alırken dikkat etmeniz gerekenleri uygulayarak belkide yapacağınız büyük yanlış ve para kaybını önleyeceksiniz.ev almaktan daha çok dikkat ve bilgi isteyen bu iş için gereken bilgiler biraz olsun incelenirse sizi pek çok masraftan kurtaracaktır.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.