Basur | Hemaroid Tedavisi

İnsanların yaklaşık %50’si hayatlarının herhangi bir döneminde basur veya benzeri bir hastalıkla ilgili sorunlar yaşarlar. Hemoroid ya da halk arasında bilinen adıyla basur; makat veya anüsteki varisleşen toplardamar yumağının şişmesidir.

Hastalığın görülme sıklığı yaşla birlikte artmakta, yakınması olan kişilerin yaklaşık %20’sinde basur tedavisi gerekmektedir. Tedavi ilaçla veya cerrahi müdahale ile olmaktadır.

Hemoroid’in iç hemoroid ve dış hemoroid olarak varyasyonları vardır. Hemoroidal hastalığının tanısında muayene ve endoskopi (sigmoskopi ve kolonoskopi) kullanılan yöntemlerdir.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

2 Comments

 1. I just subscribed to your RSS feed, not sure if I did it accordingly though? Solid article by the way. I would appreciate it if you visited my blog at south florida plastic surgery

 2. Arkadaşlar basur (hemoroid) sorununu yaklaşık 2 hafta kadar yaşamış biri olarak ne iyi gelir ne yapmamız lazım gibi konulara hakim olduğumu söylemek istiyorum. hiç bir çıkarı olmadan yapmanız gerekenleri yazmak istiyorum.

  hemoroid 4 dereceden oluşur benimkisi en sıkıntılı olan evre 4. seviye ve 2 hafta bu şekilde neler çektiğimi bilemezsiniz. oturması dert kıpırdasan yada ani bir refleks yapsan makatı hemen sıkmak istiyorsun, kalkarken 1-2 dakika uğraşmak gerekli tuvalet ise en sıkıntı olan evre.

  Kendi tecrübelerime dayanarak yapmanız ve yapmamanız gerekenler

  ilk olarak fiyatı 100 lerce lira olan ilaçları kesinlikle almayın zaten o ilaçların hammaddesi bitkiler olduğu için çok daha ucuza alabilirsiniz.

  Ilık su dolu kaba oturmak faydası olduğu söyleniyor bunu yapamazsanız ılık su ile mesh etmeyi deneyin

  tuvalet gittiğinizde ister basurlu olun ister olmayın mutlaka tuvalet kağıdını makata sürtmeden işleminizi yapın. eğer sürterseniz tahriş yaparsınız ve bu da kanama olma ihtimalini artırır. büyük abdestinizi yaptıktan sonra yada kanamanız varsa tuvalet kağıdını alın makata hafif bastırarak temizleyin ve bunu alışkanlık haline getirin. kesinlikle tuvalet kağıdını makata ileri geri iyice bastırarak sürtmeyin

  Bitki yağlarının şifasını çok gördüm 2 haftada basurum geçti ama ben 2. haftanın son bir kaç gününde sarı kantoran yağı kullanmaya başladım ondan sonra acım azalmaya başladı. Size tavsiyem şu basurunuz varsa her tuvalete gittiğinizde pamuğa zeytinyağı sürün pamuk emdikten sonra makata değdir geri çek şeklinde emsin zeytinyağını. bir sonraki tuvalete gidişinizde bunu sarı kantoran yağı ile deneyin. tüyo isteyenler için ben ağırlıklı olarak sarı kantoran yağını kullandım sabah ve akşam zeytinyağını denedim faydasını gördüm. makata zeytinyağlı yada sarı kantaron yağlı pamuğu koysak iyimi olur diyenler için pek tavsiye etmem. çünkü gününüzün büyük çoğunluğu oturarak geçecek ve oturunca makata baskı yapacak siz rahatsız olacaksınız ani bir refleksle sıksanız kanamanız yeniden başlayabilir. onun için makata bu yağları sürmek ve pamuğu atmak daha mantıklı denenmiş ve başarılı olunmuştur

  paralı satılan bağsur ilaçlarının içeriğinde yer alan bitkileri satış sayfalarında görebilirsiniz onlardan 1 er liralık aktarcınızdan alın kullanım şekline göre tüketin

  basur olmanıza sebep olan ana etkenlerden biri tuvalet sıranızda fazla ıkınmanızdır. bu alışkanlığı tersine çevirin ve yapmamaya çalışın. eğer az su içiyorsanız ıkınma ihtiyacı hissedersiniz. günde 2, 2,5 litre su (bunun büyük bir kısmı ılık su) şeklinde tüketebilirsiniz. Bunu yapmanız ishal olmanıza sebep olacaktır ama daha kolay tuvalet ihtiyacınızı giderecektir. Mümkün olduğu kadar katı yiyecekler yerine sıvı yiyecekler yiyin. Beyaz ekmek yerine kepekli yada çavdar ekmeği yiyin ama çok fazla değil. size tavsiyem sabah 1 öğlen 1 akşam 1 dilim şeklinde yemeniz bunu sabah 1 akşam 1 şeklindede yapabilirsiniz. ara öğünlerde ılık su incir ve kayısı kurusu daha kolay yediklerinizin hazmetmesini sağlayacak ve makat borusundaki sorunların düzelmesine yardımcı olacaktır.

  Bazı kişiler kırmızı biberin bağsur yapmadığını söylüyor ben asla katılmıyorum. bağsur olmadan önce bol acılı çiğ köfte yedim 1 – 2 gün içinde hemen bağsur oldum. şiddetli kanamalar olmadı ve 4. derece (makatın dışarı sarkması) neler çektiğimi bağsur olan bilir. o yüzden kesinlikle kırmızı biber yemeyin. eskiden kırmızı biber karabiber ve diğer baharatlerı yemek için bahaneler üretirken bağsur olmamak için bunları bıraktım. sofraya konulan yemeklerde kırmızı biber yada baharat olup olmadığınıi yemek pişmeden öncede sorun ve kırmızı biber baharatsız yemekler yaptırtmaya özen gösterin.

  bağsuru olan kişi ayakta pek duramaz 1-2 dakka dursa yada yürüse oturma ihtiyacı hisseder. onun için oturacağınız yeri iyi ayarlatın bir tanıdığınıza. mesela ben sırtıma yastık koyuyordum rahat edecekseniz sandalyenin üstüne yumuşak birşeyler koyun. sizi meşgul edecek birşeylerle uğraşın bilgisayar, tv vs mutlaka bi taraftanda ılık su için aradada kayısı incir kurusu yiyin. günde 2 dilim kepekli ekmek , 4-5 bardak ılık su, 2 tabak çorba ve kayısı incir yiyerek günümü rahatlıkla geçiriyorum bunu sizde yapabilirsiniz.

  Yukarıda tecrübelerimi anlattım daha kısa ve özet şeklinde anlatmak gerekirse

  Kırmızı biber, karabiber ve acı olan çoğu şeyi hayatınızdan çıkarın. Ben kırmızı biberi bıraktım ama tere,roka bolca yediğim halde bağsurumu tetiklemiyor tadı hafif acı ve lezzetli sizede tavsiye ederim. çiğ köfte ve bunun gibi şeylerden uzak durun. marketten sucuk alırken bile acısız olmasına dikkat edin.

  Zeytinyağını içmenizi ve ayrıca makata zeytinyağı ve sarı kantoran yukarıda anlattığım şekilde uygulamanızı öneririm.

  basurlu kişi insanların arasında pek görünmeyi istemez sadece kendinizin olacağı bir odada kalın ama mutlaka evde biri bulunsun sıcak su çorba yemek gibi ihtiyaçlarınızı görmesi gerekir

  ahmet marankinin videosunda kayısı ve incirin faydalı olduğunu gördükten sonra denedim ve etkisini gördüm sizede tavsiye ederim. aslında siz basur olmadan önce nasıl rahat bir şekilde yiyip içip doyuyorsanız basurunuz olduğunda sizi doyuracak olan kayısı incir onun için mutlaka almalısınız. kuru kayısı incir olmasına özel gösterin.

  Basur hemen geçecek bir şey değildir basuru olan biri kendini muhasebeye çekmeli ne yedimde bağsur oldum yada ne yaptımda oldum sorunu kendisinde aramalı ve kesinlikle ders çıkartmalıdır. Yeme içme alışkanlıklarınızdaki yanlışları değiştirin.

  Basur bir kaç günde geçebileceği gibi 2 hafta içindede geçebilir ama bu geçme tam anlamıyla pek olmaz bir kaç sonra yada bir kaç yıl sonra tekrar basur olabileceğinizi göz önünde bulundurup acı olan baharatlı yiyeceklerden uzak durun. günde en az 2 litre su içme alışkanlığını kazanın. bitki çaylarının faydalarını araştırın hazımsızlığa iyi gelenleri kullanın. Rezene çayı bağsura iyi gelir kesinlikle tavsiye ederin. bağsuru olan için en büyük yardımcılardan biridir.

  Bağsurunuz bu anlattıklarım yardımı ile geçerse ne mutlu bana ben çok çektim siz çekmeyin bari.

  Ben şu an gayet rahatım. dönerciye gidip acısız 1 bütün et yada tavuk döner yiyebilirim yada 1,5 iskender kebab yada 3-4 dilim birden kepek ekmekli atıştırmalık birşeyler ne kadar katı yiyecek yersem yiyeğim sıvı içecekleri özellikle ılık suyu içtiğim için hazmetmem kolay olur. Siz garantiye almak için katı yiyecekleri ağırlıklı yediğiniz günlerde incir ve kayısı kurusundan 1 er 2 şer tane atın ağzınıza. aslında bitki çayı içerken şeker kullanmayın atın ağsınıza incir yada kayısıyı çiğneyin biraz yutmadan çayınızı yudumlayın o şekilde daha rahat olur ve bunu alışkanlık haline getirmeye çalışın. bir zaman sonra bitki çayını şekersiz içmeye bile başlayacaksınız.

  Anlatacaklarım bu kadar umarı yardımcı olmuşumdur. unutmayın tüm şifa bitkilerde tv deki bitkilerin faydalarını anlatan programları mutlaka takip edin şu dizide kim ne yaptı gibi faydasız işlerle uğraşmaktan bin kat daha iyidir :)

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.