+1T Tasarım Günleri Günlüğü | Mario Garcia ile Gelecek Medya ve iPad Devrimi

Türkiye’nin dört bir tarafından ve yurtdışından gelen öğrencilerin katılımıyla düzenlenen +1T Tasarım Günleri’nin dördüncü gününde, 100 ülkede 550 gazeteye danışmanlık yapan tasarım ustası Mario Garcia, iPad devriminin ve yazılı basının geleceğini anlattı. “Ben görsel bir gazeteciyim. Asla tasarımcı ya da gazeteci kelimelerini kullanmıyorum.” diyen Garcia, bir gazeteci gibi düşündüğü için, kendini ‘görsel gazeteci’ olarak nitelendirdiğini söyledi.

Mario Garcia | +1T Tasarım Günleri

Mario Garcia | +1T Tasarım Günleri

Son yıllarda ‘vatandaş gazeteciliği’ kavramının yaygınlaşmaya başladığını söyleyen Mario Garcia, Amerika’da Michael Jackson’ın ve Üsame bin Ladin’in ölümü gibi birçok olayı vatandaşın Reuters’tan bile daha önce duyurduğunu kaydetti. “Elinde telefon olan herkes bir gazeteci oldu.” diyen Garcia, haberlerin artık insanlar arasında medyadan önce duyulduğunu ve daha hızlı ulaştığını belirtti. Meslek hayatında 40. yılını deviren ünlü görsel gazeteci, “Basılı medyadaki haberler, daha ayrıntılı ve arka planıyla beraber verilmeli, bir de hikâyeleri olmalı. Gazetede ‘özel haber’e daha çok yer verilmeli. Önemli haberin öne çıkarılma hiyerarşisiyle hareket edilmeli ve ‘en iyi tasarımın, en basit tasarım’ olduğu unutulmamalı.” şeklinde konuştu.
Gazetelerin gelecekte yok olacağı söylentilerine de inanmadığını belirten ünlü tasarımcı, geçmişten bugüne hiçbir mecranın, bir diğerini öldürmediğini şöyle anlattı: “Radyo ve televizyon çıktığında gazeteyi nasıl öldürmediyse, iPad ve tablet devrimi de yazılı medyayı bitirmeyecek. Yazılı medya kalıcı olmaya ve anne sütü gibi temel görevini sürdürmeye devam edecek. iPad ve ötesindeki zamanlarda ayakta kalmak, uyum sağlayarak olacak.”
Mario Garcia, artık gazetelerin birinci sayfalarında cinayet, kaçakçılık, ticaret ve siyaset gibi konuların anlatılma devrinin bittiğini, ileride insanların en çok bilmek istediği sağlık, aile ilişkileri, yemek, teknoloji ve aygıtlar ile ilgili daha sosyal haberlerin ilk sayfada yer bulacağını aktardı. İçinde duygu taşıyan hikâye haberlerin önem kazanacağını vurgularken, “Geleceğin gazeteleri çok daha güzel olacak. Hikâyenin duygusal olması, bam teline dokunması gerekiyor. Siz gazetecilik değil hikâyecilik peşinde olmalısınız ve hikâyeyi nasıl anlattığınız önemli. Şimdilerde gazeteler duygusal hikâyeleri önemsemediği için, imdada sosyal medya yetişiyor. Bu yüzden bu sosyal paylaşım siteleri ilgi görüyor.” değerlendirmesini yaptı.

GAZETELER, KİMLİĞİNİ KAYBETMEDEN DEĞİŞMELİ
Okuyucunun bir stratejiyle şaşırtılmayı beklediğini ifade eden Mario Garcia, yazılı medyaya ve içinde bulunanlara şu önerilerde bulundu: “Gazete, bilinmesi, okunması ve yapılması gerekenler konusunda bilgi vermeli. Gazeteler, kendi kimliklerini kaybetmeden değişiklik yapmalı. Türk gazeteleri de kendi kimliğini kaybetmeden dünyaya bakmalı. Modern bir yayın kuruluşu, her gruptan insana hitap etmek için okuyucunun beklentilerini göz önünde bulundurmalı. Kullanıcının hayat tarzına göre gün içerisinde bile makul değişiklikler yapılabilir.”

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.