+1T Tasarım Günleri Günlüğü | iPad Rüzgarı 22 Haziran

Genç tasarımcıları, iletişimin ustalarıyla buluşturan +1T Tasarım Günleri’nde yine iPad rüzgârı esti. Türkiye’de ilk kez tablet bilgisayar gazeteciliğini dipnot uygulamasıyla başlatan gazeteci Cüneyt Özdemir, dijital haberciliğin ipuçlarını verdi. Dijital tasarım ve yayıncılığı büyük bir devrim olarak nitelendiren başarılı gazeteci, “Birçok medya kuruluşu hâlâ bu değişimi tam olarak anlayabilmiş değil.” dedi.

Russel Viers | +1T Tasarım Günleri

Russel Viers | +1T Tasarım Günleri

Geleceğin tasarımcılarını yetiştirmek amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen +1T Tasarım Günleri’ne iPad gazeteciliği damgasını vurdu. Türkiye’de ilk kez iPad gazeteciliğini dipnot uygulamasıyla başlatan gazeteci Cüneyt Özdemir, genç katılımcılara dijital gazeteciliğin önemini anlattı. Dijital tasarım ve yayıncılığın büyük bir devrim olduğunu söyleyen Özdemir, “Gazete kurma, dağıtım, abonelik, tasarım derken uzun bir zaman ve mali kayıp. Dijital medyada çok cüzi rakamlar ödeyerek daha az zamanda daha iyi işler yapılabiliyor.” dedi.
Zaman Gazetesi’nin Yenibosna’daki merkez binasında gerçekleştirilen +1T’nin ikinci gününde konuşan gazeteci Cüneyt Özdemir, teknolojinin artık hayatın kendisi olduğunu ifade etti. Dijital tasarım ve yayıncılığın öneminin hâlâ birçok medya kuruluşu tarafından tam olarak anlaşılamadığına işaret eden Özdemir, yeni bir medya dünyası kurulduğunu, tasarım, içerik ve sermayenin bu dünyanın bir parçası olduğunu aktardı. Başarılı gazeteci, tasarıma giden yolda teknoloji, içerik ve mecranın üç önemli yapı olduğunun altını çizdi.
“Dipnot Tivi’de paylaştığım fotoğraf ve videoları reklamla asla 174 bin kişiye izletemezdim.” diyen Cüneyt Özdemir, hiçbir reklamla twitter ve facebook’ta ulaştığı kadar takipçiye ulaşamayacağını, sosyal medyanın haber dağıtıcısı haline geldiğini belirtti. Özdemir, içine girilen yeni medya düzeniyle aracıların kaktığını, normal şartlarda ‘sizli bizli’ konuşulan insanlarla ‘senli benli’ olunduğunu, mesafelerin kaldırıldığını anlattı.

Barış Özcan | +1T Tasarım Günleri

Barış Özcan | +1T Tasarım Günleri

5 yıl sonra gazete, hareketli kâğıt haline gelecek

Dijital yayıncılığın müzik yazarlığının da boyutunu değiştireceğini dile getiren gazeteci Cüneyt Özdemir, 5 yıl sonra gazetelerin hareketli kâğıtlar olarak görüleceğini ileri sürdü. Özdemir, dijital medyada reklam dünyasında olmayan reklam bölümleri bulunduğunu ve sadece dokunulabilir reklam üretmesi gereken bir medyaya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. “Dipnot yeni medyanın yeni bir medya grubu.” diyen gazeteci, dipnot sosyal medya, dergi, web english, mobile, youtube, tivibu gibi uygulamalarla yazdıkları şeyi hikaye gibi dilden dile dolaştırmak istediklerini söyledi.

Cüneyt Özdemir | +1T Tasarım Günleri

Cüneyt Özdemir | +1T Tasarım Günleri

Her tasarımcı bir habercidir
Tasarım, fikri ete kemiğe büründürmektir

Türkiye’nin farklı üniversitelerinden +1T’ye konuk olan 300 gence tasarım yazılımları konulu bir sunum yapan Adobe Yazılım Danışmanı Russell Viers da ilginç teknikleriyle katılımcıları şaşırttı. Aynı anda binlerce fotoğraf üzerinde nasıl değişiklik yapılabileceğini gösteren Viers, dünyadaki birçok tasarımcının aynı şekilde çalışıp aynı şekilde düşündüğünü, tasarımcının dünyanın neresine giderse gitsin bir başka tasarımcıyla kolay anlaşabileceğini söyledi. Eğitimde ders veren diğer bir isim de Adobe Medya ve Yayıncılık uzmanı Barış Özcan’dı. 21. yüzyılda herkesin haber kaynağı olduğunu söyleyen Özcan, yayıncıların dijital deneyimlerle dünyayı değiştirme imkânına sahip olduğunu ifade etti. “Tasarım, fikri ete kemiğe büründürmektir.” diyen Özcan, tasarımcının yazarın fikrini görselleştirmeye çalıştığını, zaman içinde sadece araçların değiştiğini kaydetti.

+1T’nin öğleden sonraki bölümünde sunum yapan Zaman Gazetesi Tasarım Koordinatörü Selim Şimşiroğlu da tasarımcının, haberin içeriğini iyi okuması gerektiğini söyledi. Şimşiroğlu, “Tasarımcı, gerektiğinde habere müdahale etmelidir.” diye konuştu.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.