+1T Tasarım Günleri Günlüğü | Gelecekteki İnfografi

Türkiye’nin dört bir tarafından ve yurtdışından gelen öğrencilerin katılımıyla düzenlenen +1T Tasarım Günleri’nin üçüncü gününde konuşan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, medyanın şimdiki durumunu ve geleceğini değerlendirdi. Medya sektöründeki ‘enformatik’ yönlendirmeye dikkat çeken Dumanlı, planlı programlı bir bilgi kirliliği yapıldığını, hukuki boşlukların doldurulmasıyla bilgi kirliliğinin ve ‘pijamalı gazeteciliğin’ ortadan kalkacağını söyledi. Yarının medyasında ‘enformatik’ ve ‘eğlencelik’ şeklinde bir ayrım yaşanacağını belirtirken, “Gazetecilikte güvenilirlik kadar, muhteva da büyük önem taşıyor. İster internet ister gazete olsun, bilginin rafine edilerek gazeteciliğin kendi yağında kavrulması ve içeriğin bilgi haline gelmesi sağlanmalıdır. Gazeteler kendilerine doğru mecralarda, doğru kimlikler bulup, doğru okuyucu kitlesiyle buluşurlarsa batmazlar.” yorumunu yaptı.
Son yıllarda her yerden bilgi yağdığını ifade eden Ekrem Dumanlı, bilgi bombardımanı altında kalan insanoğlunun, bu bilgilerin doğruluğunu teyit etmek zorunda olduğunu ve sorgulamaları gerektiğine dikkat çekti. Dumanlı,”Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin insanoğlu niçin sorusunu sormak zorundadır. ‘Niçin’ sorusu sorulduğu sürece bilginin sofistike hale getirilmesi, değişik süzgeçlerden geçirilmesi dünyanın sonuna kadar mümkün olacaktır.” dedi. Sofistike olmayan ham bilginin insanı yanıltmasının da kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Dumanlı, “Teknoloji düşmanı değilim, ama ‘kes yapıştır’ gazeteciliğine karşıyım.” diye konuştu. Ekrem Dumanlı, gazetecilikte yorum hatasının olabileceğini, ama bilgi hatasının kabul edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Ekrem Dumanlı | +1T Tasarım Günleri

Ekrem Dumanlı | +1T Tasarım Günleri

Kutu…
Hrant’ı aslanların önüne atanlardan olmadık
Ekrem Dumanlı, önceki gün internet sitelerinde yer alan ‘Zaman Gazetesi Sinan Çetin’in ‘Hrant’ın Katilleri’ sözünü kesti’ ifadesine de açıklık getirdi. Gazete ile ilgili bu ifadenin tamamen yanlış bir bilgi olduğunu söyleyen Dumanlı, “Gazeteyi de internet sitesini de açıp bakabilirler. Çetin’in ifadesi de, konuştuğu video da aynen duruyor. Hrant Dink’in arkasında duran bir gazeteyiz. Hrant’ı arslanların önüne atanlar oldu. Gazetenin bu konudaki duruşu açık ve nettir. Hrant’ın cenazesinde ve sonrasında ailesinin yanında olmaya çalıştık. Hakkımızda çıkan ifadeler kesinlikle yanlıştır.” dedi.

Jeff Goertzen | +1T Tasarım Günleri

Jeff Goertzen | +1T Tasarım Günleri

– Jeff Goertzen : Gelecekte daha interaktif grafikler hakim olacak
İSTANBUL (CİHAN) – Zaman Gazetesi’nin ev sahipliğinde bu yıl altıncısı düzenlenen +1T Tasarım Günleri üçüncü gününde Amerika’nın en ünlü gazetelerinden Denver Post’gazetesinde grafik editörülğü yapan Jeff Goertzen’i ağırladı.
40 ülkede 100’den fazla gazeteye danışmanlık yapan Jeff Goertzen, Denver Post gazetesindeki çalışma sistematiği ile ilgili bilgiler verdi. Denver Post’ta yaptıkları tasarımlardan örnekler göstern Goertzen, infografik yapan kişinin ayni zamanda haber de yapabileceğinden bahsetti.
Dört grafik muhabiri olduğunu söyleyen Jeff Goertzen, “Grafik muhabirleri, infografiği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda alana gidip bilgi topluyor haberi yazıyor ve yazdığı haberin tasarımını da yapıyor.”dedi.İnfografik için birçok program kullandıklarını söyleyen Goertz , İllustrator, Photoshop, indesign. Excel bile kullandıklarını kaydetti.

Jeff Goertzen ile infografi atölyesi | +1T Tasarım Günleri

Jeff Goertzen ile infografi atölyesi | +1T Tasarım Günleri

“Tasarım departmanında çalışmak, bütün birimlerle irtibatlı olmayı gerektiriyor.” diyen Goertz, bir muhabir ya da editörün tasarımcıya kullanacağı grafikte gerekli bilgileri rakamları vermesi gerektiğini ifade etti. Grafiklerin görsel kısmını çok önemsediğini belirten Goertz, ” Bir tasarımı okuyucuya daha anlaşılır kılmak için, grafiğin nasıl kullanılacağı iyi karar verilmeli. Gazetede kullandığımız grafiklerde belli bir renk skalasi kullanıyoruz. Bu da kafa karışıklığını önlüyor.” diye konuştu.Tasarım yaparken,metinleri azaltıp kategorize ettiklerini anlatan Grafik editörü, grafiklerin yalın tutulması gerektiğinin altını çizdi.Goertz, grafikte önemli olanı mesajı net bir şekilde iletmek olduğunu vurguladı ve Gelecekte bizi çok daha interaktif grafikler bekliyor.” şeklinde konuştu.
Muhabirlerin haberleri kâğıda dökerken, tasarımcının görsel bir hikâye yazdığını söyleyen grafik editörü, yapılan tasarımın gazeteciliğin haysiyetinin koruması için, ikna edici ve doğru olması gerektiğini anlattı. “Grafik yapmak için bilgiye ihtiyac var.” diyen Goertz, tasarımcının elinde fazla bilgi olmadan grafik olmayacağını, tasarımcının olmayan gerçekler üzerinden varsayımlar gerçekleştiremeyeceğinin altını çizdi. “İnfografik yaparken okuyuculara saygılı olunmalı.” gerektiğini aktaran Goertz, bu sebeple araştırmayı haber muhabirinin eline bırakmadan, genelde grafik sanatçısıyla beraber olay mahalline bizzat gidip bilgi aldığını söyledi.

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.