+1T Tasarım Günleri Günlüğü 21 Haziran

Bu yıl altıncısı düzenlenen +1T Gazete  Tasarım Günleri Zaman Gazetesi’nin ev sahipliğinde dün başladı. Türkiye’den birçok üniversiteden 1200 öğrencinin başvurduğu tasarım günlerine farklı bölümlerden 300 öğrenci kabul edildi.

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

Katılımcıların bir hafta boyunca hem tasarım hem de haber konusunda uzmanlardan eğitim alacağı tasarım günlerinin açılış konuşmasını  Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı yaptı.
“En tutucu tüketici gazete okurudur. Okuyucu küstürmeden değişime gidilmeli.” diyen  Ekrem Dumanlı  daha  çoğulcu daha sesli bir dünyaya doğru giderken, Türkiye’nin bu değişime kayıtsız kalamadığı gibi medya sektörünün de bu değişimden uzak duramayacağını belirtti. Dünyadaki büyük değişime ayak uydurmayan her şeyin tasfiye olmaya mahkum olacağını vurgulayan Dumanlı,”Maalesef en tutucu, en geri sektörlerden biri medya. Ama medya değişmeli çünkü dünya değişiyor. Medya teknolojinin getirdiği yeniliklere kayıtsız kalamaz. Bu durumda değişimden başka çare kalmıyor. 19. asrı romancılar belirlemişti, bu değişimle bundan sonraki asır medyanın olacak.” diye konuştu. Dumanlı, “Değişime kayıtsız kalınamayan bu dönemde Zaman Gazetesi çok kritik bir rol oynuyor.Ama biz bunu sadece kendi kurumumuz için yapmıyoruz. Medya sektörünün toparlanması gerekiyor.” dedi.

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

“Yaptığımız iş bilgi gibi dünyadaki en kıymetli mücevheri bulma ve taşıma sorumluluğumuz var.”  diyen Dumanlı bu gelişmelere en uzak kalan medya sektörünün geri kalmışlığını aşacaklarını, medya sektörünün  çıtasını yükselteceklerini söyledi.

‘Haber tek başına bir tasarımdır, habercinin işi bu tasarımı doğru bilgilerle derinleştirmektir’

Gazete Tasarım Günlerinin ilk gününde konuşan Zaman Gazetesi Haber Müdür Fatih Uğur, ilk bulunuşundan yayına sunulduğu ana kadar haberin tek başına bir  tasarım olduğunu ifade etti. ‘Haber ve tasarımı’ birbirini tamamlayan kardeşler olarak anlatan Uğur,  bu iki kardeşin insan unsurundan ayrı düşünülemeyeciğini,  insanı ilgilendiren her şeyin de haber değeri taşıdığını söyledi. Günümüz de gazetecilerin işinin haberi derinleştirmek olduğunu hatırlatan Uğur, habercilerin peşinden koştuğu detayların bazen bir kare fotoğraf, bir küçük bilgi kırıntısı da olsa demokrasinin inşaasına katkı sağladığını hatırlattı. Sayfalarca yazılacak bir haberin, doğru yapılmış tasarım sayesinde görsel  öğeler ile kolayca anlaşılır hale gelebileceğini belirten Uğur, “Gazeteciliğin temel formülü olan 5N1K ile tasarımı sembol eden +1T ortaktır. Çünkü gazeteci en çetrefilli senaryoyu bile sade ve anlaşılır bir hale getirerek anlatmak zorundadır.” dedi. Uğur, daha sonra haber ve infografik örnekleri vererek, tasarım ve haber ilişkine örnekler verdi.

“Tasarım okuyucuyu olay yerine götürmeli “

Seminerin ilk gününde ikinci dersi veren Zaman Gazetesi Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, haber ve tasarım ilişkisini anlattı. Yazıcı, gazete okumaya vakti az olan okuyucuya tasarımla  bir çok şeyin verilebileceğini belirtti. ‘Tasarımın okuyucuyu olay yerindeymiş gibi hissettirmesi gerekir.’ diyen Fevzi Yazıcı, tasarımda fotoğraf kullanmadan, insan öğesine, infografikten, illüstrasyona kadar gazete tasarımının önemli öğelerini anlattı.‘Okur önce büyük fotoğrafa bakar. Mesajı bilgiyi fotoğraf çok hızlı aktardığı için metne gelene kadar okuyucu konuyu kavrar.’diyen Yazıcı iyi bir tasarımla, okuyucunun metinden uzaklaşmayacağını ve sıkılmayacağına dikkat çekti. Çıkan sonucun sanat eseri olmadığını ancak sanatın ve tasarımın bütün imkânlarından yararlanan modern bir gazete olduğunu belirtti.

Bu yıl etkinliği online olarak takip  arti1t ve @yunuserturk hesaplarından takip edebilirsiniz. Facebook sayfası üzerinden de yorum yapabilirsiniz.

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

Alanında uzman birçok yerli ve yabancı uzmanın eğitim vereceği +1T Tasarım Günleri bir hafta sürecek.Eğitimin ilerleyen günlerinde Ekrem Dumanlı da katılımcılarla söyleşi yapacak.Bir haftalık eğitimde seminer verecek isimler şöyle : Dünyaca ünlü tasarım danışmanı Dr. Mario Garcia,Cüneyt  Özdemir ( CNN) , Selahattin Sevi (Zaman),Jeff  Goertzen (Denver Post), Mustafa Karaalioğlu (Star), İllüstratör Cem Kızıltuğ, Sinan Çetin( Plato Film)  , fotoğrafçı Reza,Prof.Dr.  Sadık Karamustafa ( MSGSÜ), Vanessa Wınshıp, George Georıou,Selim Şimşiroğlu ( Zaman ), Russell Vıers (Adobe), Barış Özcan(Adobe), Nurettin Arslantaş (Zaman) , Ömer Bahar (Sabah) Bülent Erkmen( MSGSÜ) , Karikatürist Salih Memecan, Levent Güneş (Star), Reha Erdoğan (Hürriyet), Sertaç Bala (Radikal), İsa Şimşek (Zaman)

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

+1T Tasarım Günleri | 21 Haziran

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  1. osman karasu Reply to osman

    Sertaç Bala İle FEVZİ YAZICI Türkiye’de gazeteciliiğin yüz karasıdır. İşten çıkardıkları çalışan sayısı her geçen gün artıyor. Sadece kendininiii düşünen biriii cemaat adamı teki Ayşe Armanı’ın yeğeni. Yazıklar olsun onlara.

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.