Hadise Düm Tek Tek Crazy for you

2009 temsilcimiz Hadise’yi tanımak isteyenler için;

Hadise Açıkgöz, ya da kısaca Hadise Türk kökenli Belçika’da yaşayan şarkıcı. Belçika’da düzenlenen Pop Idol yarışması ile tanınan ve sonrasında yayınladığı albümlerle dikkat çeken sanatçı, 2009 yılında Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil edecek olmasıyla tanınmaktadır.

Hayatı

Çocukluk
Hadise, 23 Ekim 1985 günü Anvers yakınlarındaki Mol kasabasında Sivas’lı bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Yapımcılar ve dinleyiciler tarafından ilk olarak, bir Belçika televizyon kanalında, Türkiye’de “Pop Star”ın bir benzeri olan, “Pop Idol” isimli yarışmasında 2003 yılında farkedildi. Yarışmayı birincilikle bitirmemiş olmasına rağmen, albüm çıkarması için yapımcılardan teklifler aldı.

Sweat 

Hadise’nin ilk teklisi Sweat, 1 Kasım 2004’de yayınlandı. Bu şarkının ilgi görmesiyle klipleri müzik kanallarında sıkça gösterilmeye başlandı. İkinci tekli Stir Me Up, 6 Mayıs 2005’de çıktı ve Avrupa genelinde yankı buldu. Özellikle albümün çıkış parçası “Stir Me Up” o yılın pek çok yaz derlemeleri albümüne girdi. Üçüncü teklisinin adı olan Milk Chocolate Girl, 9 Ekim 2005’de piyasaya sürüldü ve şarkının adı zamanla Hadise’nin lakabı haline geldi.
Dördüncü tekli olan Ain’t No Love Lost ise 13 Ocak 2006 tarihinde yayınlandı. Albümündeki Ain’t No Love Lost adlı şarkının Burdayım adıyla Türkçe bir sürümü de oluşturuldu. Hadise’nin beşinci teklisi Bad Boy 4 Ağustos 2006’da yaz döneminde piyasaya sürüldü ve önceki şarkılar gibi dinleyici kitlesinden olumlu tepkiler aldı.

Hadise 
Hadise, 3 Ekim 2007’de tarihinde yeni tekli çalışması olan A Good Kiss’i piyasaya çıkardı ve klibini İstanbul’da çekti. 2008 yaz dönemine yeni bir albüm ile girmeye hazırlanan Hadise, Bodrum’da Halikarnas Disko’da verdiği bir konserle 2008 yaz sezonunun açılışını yapan şarkıcı oldu.[1] Yeni albümünün My Body adlı şarkısına çektiği klipte yer alan, Hadise ve bir kaza mankeni arasındaki sevişme sahneleri medyada özel ilgi konusu oldu.[2]
Sözleri Sezen Aksu’ya ait olan Deli Oğlan şarkısının klibini ise, klip çekilmiş olmasına rağmen, klibinde birlikte oynadığı Sertan Tan ile klip görüntülerinin medyaya reklam amaçlı sızdırılması nedeniyle, onun görüntülerini klibinden çıkararak yeniden düzenleme kararı aldı.[3]

Diğer çalışmalar
Hadise, Türkiye’de Nisan 2006’dan beri Runltd. menejerlik şirketi ve Süheyl Atay ile çalışmaktadır. Türkiye’deki ilk konserini ise, İzmir Loop Kulübü’nde aynı tarihlerde verdi. 2006 senesinde sık sık Türkiye’ye gelen Hadise başta Beyaz Show olmak üzere pek çok program ve etkinliklerde yer aldı. Bu arada hayranı olduğu Tarkan’la sahneye çıkma fırsatı da yakaladı. Maxim, Esquire, Tempo ve Aktüel dergilerine kapak oldu.
Serdar Ortaç’ın 2008 yazında piyasaya çıkan Nefes albümünde yer alan Düşman adlı şarkıda Ortaç’la düet yaptı. Christina Aguilera, Brandy ve Beyoncé gibi isimleri örnek aldığını belirten Hadise, müziğinde etkilendiği sanatçılar arasında Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton, Jamiroquai ve U2’yu saymaktadır. Şarkılarında klasik müzik, rock, soul ve dünya müziklerini harmanlamaya çalıştığını belirtmektedir.
Hadise iyi derecede Felemenkçe, Flamanca, Fransızca, Almanca, Türkçe ve İngilizce bilmektedir. Belçika’nın Hasselt şehrinde pazarlama üzerine lisans yapan Hadise, tüm boş zamanlarını müziğe ayırdığını ve genellikle söz yazıp beste yaptığını beyan etmektedir. Sanatçı yine stüdyo kayıtları ve konserler arasında koşturduğunu söylemiştir.

Eurovision
Her ne kadar, arkadaşı Kate Ryan’ın Eurovision 2006’da yarı finalde elenmesinden sonra, Hadise Eurovision’a katılmayı hiç bir zaman düşünmeyeceğini belirtmiş olsa da, Moskova’da düzenlenecek Eurovision 2009’a Türkiye adına katılması için teklif götüreceği adaylar arasında Şebnem Ferah ile birlikte adı geçmekteydi.[4] Eurovision 2009’da Belçika’yı geri çeviren ve Türkiye’yi temsil edeceği kesinleşen[5] Hadise bunu aşağıdaki gibi açıkladı;
« “Belçika’da birkaç tane ödül aldım, orada güzel başarılar yakaladım ve bunlar gurur verici şeyler tabii ki ama Türkiye’de de bunları yapmak istiyorum. Türkiye adına da başarılar yakalamak, ödüller almak istiyorum. bu yüzden seçeneğim Türkiye’dir”[6] »
Eurovision 2009 yarışması için TRT tarafından seçilen şarkı “Crazy for You (Düm Tek Tek)” oldu.[7]
Dipnotlar [değiştir]

^ Haber: Hadise, Bodrum Halikarnas Disko’nun 2008 sezonunu açtı (Türkçe dilinde). Hadise Blog (2008).
^ Haber: Hadise klibinde “kaza mankeni” ile şevişti. (Türkçe dilinde). Hadise Blog (2008).
^ Haber: Hadise, Sertan Tan’ı klibinden çıkardı (Türkçe dilinde). magazin-blog (2008).
^ Haber: TRT, Hadise’de karar kıldı. (Türkçe dilinde). Hadise Blog (2008).
^ Haber: Hadise resme, Eurovision temsilcimiz. (Türkçe dilinde). Hadise Blog (2008).
^ Haber: Belçika Kıskandı (Türkçe dilinde). Hadise Blog (2008).
^ Hadise nin Eurovision Şarkısını Kim Besteleyecek? Alındı 27 Kasım 2008
^ Oy Verin! – Vote Now!
^ TMF Awards 2008

Düm Tek Tek

“Düm Tek Tek”, Hadise’nin seslendirdiği Türkiye’yi temsil edecek 2009 Eurovision şarkısıdır. Şarkının İngilizcesi Crazy For You’dur. Şarkının sözleri Hadise, Sinan Akçıl ve Stefaan Fernando’ya aitken, bestesini Sinan Akçıl yapmıştır. Şarkıda darbuka gibi Türk motifleri ağır basmaktadır.

Şarkı hakkında
Şarkı, Hadise’nin 2009 Eurovision Şarkı Yarışması için seslendireceği şarkı olarak 2008 yılının sonlarında seçildi. Sinan Akçil’in üzerinde çalıştığı şarkı, ilk defa TRT’nin yılbaşı programında, geceyarısından hemen sonra seslendirildi. Bu yayından birkaç gün sonra, Hadise, şarkının çalıntılara karşı gelmek için tam haliyle yayınlanmadığını beyan etti. Şarkının Mayıs 2009’a kadar elden geçirileceği, yeni geçişlerin ekleneceği ve baştan sona yeni bir gösteri ekleneceği belirtildi.
Şarkıda önceki Türk Eurovision şarkılarından Everyway That I Can’e benzer bir şekilde doğu ezgilerinin pop müzik ile harmanlanmış biçimde oluşturulduğu bir konsepte sahiptir. Şarkı ilk defa 1 Ocak 2008 tarihinde radyolarda yayınlandı.

Çalıntı iddiaları
Düm Tek Tek, çıktığı hafta içinde, Taraf adlı gazetenin Telesiyej adındaki köşesinde üç şarkıdan çalıntı olduğuna dair iddialara maruz kaldı. Bu gazeteye göre şarkı, üçü de Sezen Aksu tarafından bestelenen Çakkıdı, İyi mi ve Dümtek adlı şarkılardan izler taşımaktaydı. Ancak kimi çevreler şarkılar arasında sadece birkaç nota benzerliğine dayanan benzerliğin altını çizdi.


Düm tek tek crazy for you online izle dinle

kaynak: wikipedia

Yunus Ertürk

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. Twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

1 Comment

  1. Hadise Düm Tek Tek Reply to Hadise

    yarışmaya sayılı günler kaldı kalbimiz seninle

Leave a Reply

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.